Táto komodita budúcnosti je skvelá investičná príležitosť

  • Lítium poháňa rastúci dopyt po obnoviteľných zdrojoch energie.
  • Zásoby lítia sú koncentrované len v pár krajinách.
  • Investície do litia sú rizikové, ale potenciálne výnosné.
Novinky Lítium je komodita budúcnosti
Lítium je komodita budúcnosti. Zdroj: shutterstock.com/BJP7images/IM Imagery
BitmarketsOkazio mobil

Koľko stojí lítium?

Ceny uhličitanu lítneho klesli v októbri na 71 500 CNY (čínsky juan) za tonu, čo je najnižšie od marca 2021, keďže nadmerná kapacita batérií pre elektrické vozidlá v Číne viedla výrobcov k zníženiu požadovaných cien vstupov v rámci celého dodávateľského reťazca.

Agresívne dotácie od čínskej vlády spustili veľkú vlnu nadmernej ponuky batérií pre elektromobily a spôsobili, že ceny uhličitanu klesli tento rok o 23 %, po 80 % prepade v roku 2023. Napriek prebytku očakávajú hráči na trhu, že globálna ponuka v tomto roku vzrastie takmer o 50 %, keďže nádeje na prípadnú rovnováhu viedli producentov k hľadaniu nových projektov.

Ako investovať do lítia?

Existuje niekoľko ETF (fond obchodovaný na burze) zameraných na lítium. Okrem ETF ale môžete investovať aj priamo do akcií spoločnosti, ktoré sú zamerané na výrobu batérií, do lítiových startupov alebo aj do spoločností, ktoré už vyrábajú lítium a predávajú produkty. Taktiež existujú akcie na ťažbu lítia a na spoločnosti, ktoré ho ťažia.

Čile naznačilo, že v nasledujúcom desaťročí zdvojnásobí produkciu a preteky o zabezpečenie kovov z batérií viedli Čínu k rozšíreniu projektov v Afrike. Spoločnosť Rio Tinto sa tiež zamerala na vstup na trh s lítiom nákupom Arcadium Lithium od USA za 6,7 ​​miliardy dolárov.

Lítium má za sebou prudký cenový prepad

Lítium má za sebou prudký cenový prepad. Zdroj: Tradingeconomics

Možné riziká

Každé aktívum so sebou prináša nielen výhody, ale aj možné riziká. V prípade lítia je to závislosť od konkrétnych regiónov, keďže väčšina zásob sa nachádza v Austrálii, Čile a Argentíne. Ďalšou nevýhodou je, že ťažba lítia vyžaduje veľké množstvo vody a cena je nestabilná.

Na záver môžeme zhodnotiť, že lítium sa stáva komoditou budúcnosti a navyše jeho trhová cena má za sebou masívny pokles, čo otvára príležitosť na najlacnejší nákup. Napriek tomu by investori mali byť ostražití, pretože cenová volatilita lítia je pomerne vysoká a môže reagovať na rôzne technologické pokroky vo výrobe batérií.

Ak sa viac zaujímate o investovanie, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

SpäťStrana 3/3
Ďalej
txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.