Táto chyba môže Slovákov stáť tisíce eur. Mnohí ju robia nevedomky

  • Banka nie je jediná inštitúcia, ktorá môže Slovákom narobiť problémy.
  • Pozrite sa, akej chybe by ste sa mali vyhnúť, aby ste neprišli o množstvo peňazí.
Ekonomika Táto chyba môže Slovákov stáť tisíce eur
Táto chyba môže Slovákov stáť tisíce eur. Zdroj: Shutterstock.com/Vadym Pastukh, Studio.G photography
Best Wallet PCOkazio mobil

Hovorca VÚB banky Dominik Miša uvádza, že klient má v úverovej zmluve štandardne uvedené podmienky, ktoré musí splniť v určitej lehote po čerpaní úveru.

„Banka tieto podmienky následne monitoruje a zasiela klientom výzvy s upozornením na doloženie potrebných dokladov, ako sú kolaudačné rozhodnutie alebo doklady preukazujúce dokončenie stavby, napríklad zápis na liste vlastníctva,” vysvetľuje.

Dodáva, že banka za nesplnenie podmienok neuplatňuje sankcie a ani vyšší úrok. Banka však pri nesplnení podmienok môže využiť ustanovenie týkajúce sa vyhlásenia predčasnej splatnosti úveru. V ľudskej reči to znamená, že banka môže chcieť, aby dlžník svoj úver splatil okamžite.

Inak to funguje napríklad v Tatra banke. Tá môže za nedodržanie terménu dlžníkovi uložiť pokutu. Banka ho taktiež niekoľkokrát upozorní, pokiaľ nepožiada o predĺženie tohto termínu

„Vo výzve je klientovi uvedený termín na predloženie dokladov spolu s výškou pokuty, ktorá mu bude zúčtovaná, ak požadované doklady nepredloží. Pokuta sa účtuje až po zaslaní druhej výzvy, čo býva približne 60 dní od prvej výzvy. Banka klientovi nezvyšuje úrokovú sadzbu,” uvádza hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.