Táto chyba môže Slovákov stáť tisíce eur. Mnohí ju robia nevedomky

  • Banka nie je jediná inštitúcia, ktorá môže Slovákom narobiť problémy.
  • Pozrite sa, akej chybe by ste sa mali vyhnúť, aby ste neprišli o množstvo peňazí.
Ekonomika Táto chyba môže Slovákov stáť tisíce eur
Táto chyba môže Slovákov stáť tisíce eur. Zdroj: Shutterstock.com/Vadym Pastukh, Studio.G photography
Kvakomat PC bannerMemex mobil banner

Ak si niekto chce postaviť dom pomocou hypotekárneho úveru, musí splniť mnoho zmluvných podmienok. Okrem povinnosti poistiť nehnuteľnosť, banka požaduje rôzne doklady a faktúry týkajúce sa priebehu výstavby.

Ľudia sa pokute môžu vyhnúť

Portál Finsider však poukazuje na to, že hneď po tom, čo je dom dokončený, netreba zabúdať na jeho kolaudáciu. Tá musí prebehnúť do istého termínu. V prípade, že to majiteľ nehnuteľnosti nestihne, banka má právo udeliť mu pokutu. 

Banka nie je jediná inštitúcia, ktorá môže majiteľom neskolaudovaných domov narobiť problémy. Zákon totiž hovorí, že ľudia, ktorí majú neskolaudovaný dom, v ňom nesmú bývať. Dostať tak môžu pokutu od stavebného úradu.

Podľa legislatívy je bývanie v neskolaudovanej nehnuteľnosti priestupkom. Pokuta za neskolaudovaný dom je v zákone stále uvedená v slovenských korunách, no po prepočte predstavuje približne 33-tisíc eur.

Pokuta sa ukladá aj v prípade, ak niekto používa stavbu v rozpore s kolaudačným rozhodnutím alebo stavebným povolením, prípadne umožní inej osobe užívať stavbu pred vydaním kolaudačného rozhodnutia alebo v rozpore s ním. V takýchto prípadoch je výška pokuty približne 830 eur.

Stavebný úrad rieši podobné prípady individuálne. Majiteľa zvyčajne vyzve, aby požiadal o kolaudačné rozhodnutie. Pokutu potom stanovuje primerane a s ohľadom na závažnosť porušenia zákona. Vyššie pokuty dostanú napríklad tí, ktorí už porušili stavebný zákon, ignorujú výzvy úradu a bývajú v neskolaudovanej nehnuteľnosti dlhodobo.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ako to riešia banky?

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.