Tankujeme poslednýkrát za takto nízke ceny? Závisí to od tejto konkrétnej veci

  • Konflikt na Blízkom východe môže ovplyvniť aj Slovensko.
  • Najmä zvýšením cien pohonných hmôt.
  • Cena ropy taktiež môže prekonať hranicu 100 dolárov za barel.
Ekonomika Tankovanie zrejme bude čoskoro drahšie
Tankovanie zrejme bude čoskoro drahšie. Zdroj: shutterstock.com/fast-stock/Andrei Kuzmik

Tankovanie na čerpacích staniciach je bežnou súčasťou vlastnenia vozidla. V posledných týždňoch nás tešila klesajúca tendencia vývoja cien, no to sa môže čoskoro radikálne zmeniť. O téme informoval motoristický portál TOPSPEED.sk.

Dôvodom má byť podľa všetkého vojnový konflikt na Blízkom východe, pretože práve vplyvom neho môže dôjsť k viacerým udalostiam, ktoré u nás predražia pohonné hmoty.

Cena ropy ide nahor

Cena ropy ide nahor. Zdroj: shutterstock.com/Dontree_M

Môže ísť napríklad o výpadky alebo ohrozenie dodávok ropy, čo by zneistilo svetové trhy a investorov. Konflikt už stihol spôsobiť, že ceny ropy stúpajú, aj keď zatiaľ nie skokovo.

Čo hovoria odbornící?

Tí varujú, že existuje skutočné riziko, že sa regionálna vojna na Blízkom východe môže rozvinúť do konfliktu, ktorý by mohol výrazne zvýšiť ceny ropy a ovplyvniť svetovú ekonomiku.

Nepriamy vplyv by to malo mať aj na nadchádzajúce prezidentské voľby v USA. Svoj názor k tomu vyjadril aj analytik Bob McNally.

Toto je zďaleka najdôležitejší región na produkciu a export ropy na svete. Je to v podstate srdce a obehový systém globálnej ekonomiky.

Slováci sú aktuálne s cenami pohonných hmôt spokojní. Ako ukazujú dáta, koncom septembra sa ceny držali v priemere na hodnote 1,48 eura za liter benzínu a 1,4 eura za liter nafty.

Od budúceho roka môžeme očakávať zdraženie všetkých typov pohonných hmôt, keďže vláda a parlament chválili konsolidačný balíček, ktorého súčasťou je najmä zvýšenie DPH z aktuálnych 20 % na 23 %, pričom sa to vzťahuje aj na pohonné hmoty.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.