Taliansko sprísňuje pravidlá ubytovania. Turisti sa už nebudú môcť ubytovať týmto štýlom

  • Toto opatrenie prichádza v čase, keď európske mestá čelia narastajúcej nespokojnosti s rozširovaním služieb typu Airbnb.
  • Hlavným dôvodom tohto rozhodnutia sú bezpečnostné riziká.
  • Nové nariadenie priamo reaguje na rastúci počet krátkodobých prenájmov.
Novinky Taliansko sprísňuje pravidlá ubytovania
Taliansko sprísňuje pravidlá ubytovania. Zdroj: Shutterstock.com/Efired, Fab4Shutterstock
Okazio PCBitmarkets

Pre turistov to znamená významné zmeny v spôsobe ubytovania. Už nebude možné získať prístup k prenajatému priestoru pomocou kódov či samoobslužných schránok na kľúče. Namiesto toho budú musieť čakať na osobné stretnutie s majiteľom alebo správcom nehnuteľnosti, ktorý overí ich totožnosť a vykoná potrebné check-in procedúry.

Toto opatrenie môže ovplyvniť flexibilitu cestovania, keďže hostia sa budú musieť prispôsobiť časovým možnostiam majiteľov nehnuteľností. Na druhej strane by však malo prispieť k zvýšeniu bezpečnosti a lepšej kontrole nad tým, kto sa v prenajatých priestoroch ubytováva.

Talianska vláda taktiež pripravuje významné zmeny v regulácii krátkodobých prenájmov turistického ubytovania prostredníctvom online platforiem. Ministerstvo cestovného ruchu predkladá do parlamentu návrh zákona, ktorý má priniesť prísnejšiu kontrolu nad týmto segmentom trhu. Uvádza to portál Živé.

Kľúčovým prvkom novej legislatívy je zavedenie povinného identifikačného čísla pre každého súkromného prenajímateľa. Tento jedinečný kód, vydávaný regionálnymi úradmi, bude musieť byť viditeľne umiestnený nielen na webových stránkach, ale aj pri vstupe do prenajímaných priestorov. Za nedodržanie tejto povinnosti hrozí pokuta do výšky 5 000 eur.

V historických centrách veľkých miest a turisticky atraktívnych lokalitách sa zavádza minimálna dĺžka prenájmu dva dni. Jednodňové prenájmy budú v týchto oblastiach sankcionované pokutou až do 5 000 eur.

Popularita platforiem

Tieto opatrenia reagujú na rastúcu dominanciu platforiem ako Airbnb, ktoré významne konkurujú tradičným hotelom. Sektor prázdninových bytov v minulom roku generoval priamy obrat 11 miliárd eur s celkovým ekonomickým vplyvom 44 miliárd eur vrátane pridružených služieb. Podľa prognóz inštitútu Demoskopika sa do konca tohto leta očakáva nárast prenocovaní v rekreačných bytoch o 3,2 % oproti roku 2022. To predstavuje celkovo 267 miliónov nocí.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.