Vďaka tomuto triku sa v niektorých prípadoch dokážete vyhnúť pokute za rýchlu jazdu

  • Pokuta za prekročenie rýchlostného limitu je trestom za porušenie pravidiel cestnej premávky.
  • Najvýhodnejšou cestou ako jej predísť, je dodržiavanie rýchlosti a litery zákona.
  • Existujú však aj spôsoby, ako sa jej vyhnúť. Je možné využiť limity hliadkami využívaných radarov.
Novinky Za prekročenie rýchlosti hrozí pokuta
Za prekročenie rýchlosti hrozí pokuta. Zdroj: shutterstock.com/Sanchai Khudpin/Dragana Gordic
Anycoin pc bannerFlockers mobil

Pokuta za prekročenie rýchlostného limitu je trest za nedodržanie pravidiel. Dá sa jej však vyhnúť. Okrem iného predovšetkým tým, že tento limit dodržíte, ako aj ostatné pravidlá cestnej premávky. Existuje však aj niekoľko postupov, ktoré môžu pomôcť pri tom, aby hliadka nedokázala rýchlosť namerať, a týmto spôsobom je možné sa pokute vyhnúť. Veľa záleží aj od toho, aký typ radaru majú policajti k dispozícii.

Typy radarov

Hneď na úvod je potrebné uviesť, že tento text neslúži ako návod, ako informácie zneužívať a pravidlá cestnej premávky zámerne nedodržiavať. Vždy je najlepšou prevenciou to, ak pravidlá poznáte a na ceste rešpektujete. Predchádzame tým spoločne nehodám, ktoré môžu mať materiálne dôsledky, ale takisto aj dopady na zdravie a životy ľudí. Niekedy aj fatálne.

Preto by mal každý šofér pravidlá poznať, akceptovať a dodržiavať. V niektorých prípadoch je však vyššia rýchlosť nutná, ale sú aj prípady, keď sa človek jednoducho pozabudne. Práve to sú situácie, kedy je možné informácie využiť a vyhnúť sa tak pokute za vysokú rýchlosť na cestách.

Policajné hliadky majú k dispozícii niekoľko druhov radarov. Mikrovlnný radar Ramer je najbežnejší model, ktorým sú vybavené policajné vozidlá. Ďalšími modelmi sú typy PolCam a Soitron. Medzi najmodernejšie patrí radar značky Gesig, ktorý je už napojený na tachometer auta.

Práve prvý typ je najčastejší na Slovensku, ale aj v Českej republike. V susednej krajine sa udáva ich podiel až 70 % na meraniach. Práve tento typ radaru umožňuje vyhnúť sa tomu, aby dokázal rýchlosť spoľahlivo namerať. 

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Pokuta a ako sa jej vyhnúť

Väčšina systémov na meranie rýchlosti je postavená na tom, že auto musí určitý čas udržiavať konštantnú rýchlosť. V opačnom prípade jednoducho systém nedokáže preukázateľne zmerať rýchlosť vozidla.

To je šanca pre šoférov, ktorí si prítomnosť policajného vozidla s radarom uvedomia dostatočne včas. Zmena rýchlosti, smeru jazdy a teda napríklad aj jednoduché preradenie sa z pruhu do pruhu tak môže celú aktivitu zmariť a predísť tak pokute.

Spolu s nedokonalým automatizovaným systémom merania rýchlosti a zasielania pokút, ktorý vykazuje nedostatky, je tak na Slovensku pomerne veľký priestor na to, aby sa šoféri pokutám za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti vyhli.

Aj v týchto prípadoch je však nutné dodržiavať zákon o cestnej premávke. Pri pokuse vyhnúť sa pokute za rýchlosť nie je možné porušiť iné ustanovenia cestného zákona. Teda v tomto prípade napríklad neodôvodnené prudké spomalenie alebo zmena smeru jazdy bez využitia smerových svetiel a pod. Spadá tu aj ohrozenie a obmedzenie iného účastníka cestnej premávky.

Pre to, aby sa šoféri vyhli pokutám na cestách, sa niektorí uchyľujú k využívaniu tzv. antiradarových systémov. Tých je na trhu veľké množstvo. Ich predaj bol do roku 2018 legálny, zákon ho nepostihoval žiadnym spôsobom. V prípade, že však policajti zistia jeho používanie, hrozí pokuta až 150 eur. Dnes je zákon formulovaný tak, že postihuje aj jeho inštaláciu bez toho, aby bol využitý.

Mohlo by Vás zaujať: Pokuty pre vodičov budú v roku 2024 prísnejšie. Môžu sa vyšplhať na tisícky eur

Skúšali ste využívanie tzv. antiradaru?

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.