Takmer 300-tisíc Slovákov si musí splniť dôležitú povinnosť voči štátu. Zdroj: Shutterstock.com/Dean Drobot, Life Background
Daňovníci, ktorí nepodali daňové priznanie do konca marca a predĺžili si lehotu o tri mesiace, musia svoju povinnosť splniť do 1. júla. Termín sa posúva na prvý júlový deň, pretože 30. jún pripadá na nedeľu. Na svojom webe o tom informuje Finančná správa.
Nárok na ďalšie predĺženie lehoty na podanie daňového priznania už Slováci nemajú. Okrem toho, že si musia splniť túto povinnosť, musia aj zaplatiť daň.
Mnohí ľudia si už povinnosť splnili
Finančná správa prijala za zdaňovacie obdobie roku 2023 od daňovníkov už viac ako jeden milión daňových priznaní. Viac než 290-tisíc daňovníkov, ktorí si predĺžili lehotu na podanie daňového priznania, má túto povinnosť splniť do konca mesiaca.
Ak má daňovník zdaniteľné príjmy zo zahraničia a do konca marca podal oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania, mohol si lehotu predĺžiť o šesť mesiacov, teda až do konca septembra tohto roka.
Ak daňovník, ktorý si predĺžil lehotu na podanie daňového priznania do 30. júna, zistí preplatok na dani z príjmov, finančná správa mu ho vráti najneskôr do 10. augusta 2024. Tí, ktorí si predĺžili lehotu na podanie daňového priznania, môžu v riadnom daňovom priznaní podanom v predĺženej lehote poukázať aj podiel zaplatenej dane.
V prípade, že sa splnili všetky podmienky, musí správca dane vybraným prijímateľom peniaze presunúť do troch mesiacov po predĺženej lehote na podanie DP.
Nastať môže aj situácia, že daňovník nedokáže daň uhradiť v zákonom stanovenej lehote. V tomto prípade môže požiadať buď o zaplatenie dane v splátkach, alebo o odklad platenia dane.
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým
rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov
retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s
finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť,
či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť
podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.