Takmer 200-tisíc Slovákov zarobí viac. Mení sa výpočet minimálnej mzdy

  • Vďaka zmene výpočtu minimálnej mzdy si prilepší až 200 000 Slovákov.
  • Ak rastie minimálna mzda, môže to mať aj niekoľko negatívnych dopadov.
  • Nárast minimálnej mzdy väčšina Slovákov nepocítila.
Ekonomika Minimálna mzda Slovákov opäť narastie
Minimálna mzda Slovákov opäť narastie. Zdroj: shutterstock.com/sasirin pamai
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Na Slovensku bol ešte v závere októbra schválený nový vzorec určený pre výpočet minimálnej mzdy. Vďaka tejto zmene si v nasledujúcich rokoch prilepší približne 200 000 Slovákov, uvádza správa portálu Pravda.

Mení sa výpočet minimálnej mzdy

Do roku 2024 platilo, že minimálna mzda sa vypočítala ako 57 % priemernej mzdy spred dvoch rokov. Od roku 2025 sa tento výpočet navýši o 3 % na celkových 60 % priemernej mzdy spred dvoch rokov (takže začne platiť od 2026). A aj keď zatiaľ výška priemernej mzdy za rok 2024 nie je známa, ministerstvo práce odhaduje, že minimálna mzda v roku 2026 by sa mohla vyšplhať na 920 eur v hrubom.

Táto suma je však platná len pre skupinu pracovníkov v najnižšom stupni náročnosti. Výška minimálnej mzdy totiž závisí aj od náročnosti práce. Platí, že čím je práca náročnejšia, tým viac stúpa minimálna mzda. Rozdelenie výšky minimálnych miezd podľa stupňov náročnosti môžete vidieť na obrázku nižšie.

Minimálne mzdy podľa stupňov náročnosti

Minimálne mzdy podľa stupňov náročnosti. Zdroj: Pravda

Vedeli ste?

Minimálna mzda má v ekonomike viacero významov. Chráni zamestnancov pred nízkymi mzdami, zabezpečuje základnú životnú úroveň a znižuje chudobu. Stimuluje spotrebu, keďže zvyšuje príjmy nízkopríjmových skupín. Môže však zvýšiť náklady zamestnávateľov, obmedziť zamestnanosť a motivovať firmy k automatizácii. Je nástrojom sociálnej politiky i regulácie trhu práce.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Minimálna mzda na Slovensku z roka na rok stúpa

Podľa údajov Národného inšpektorátu práce minimálna mzda Slovákov z roka na rok stúpa. Má to však jeden dôležitý háčik. Rast minimálnej mzdy zvyšuje odvody zamestnancov aj zamestnávateľov, čo môže zvýšiť celkové náklady práce. Zamestnávatelia môžu reagovať obmedzením náboru, znižovaním pracovných miest alebo presunom do šedej ekonomiky.

Ďalším faktorom je vysoká inflácia. Rast minimálnej mzdy pri vysokej inflácii zvyšuje kúpnu silu, čo podporuje dopyt a môže ďalej tlačiť na rast cien. Inflácia zároveň znižuje reálnu hodnotu miezd, čo vyvoláva tlak na ich zvyšovanie, takže nominálny rast minimálnej mzdy väčšina ani nemusí pocítiť.

Minimálna mzda na Slovensku

Minimálna mzda na Slovensku. Zdroj: Národný inšpektorát práce

Ako môžeme vidieť, minimálna mzda Slovákov sa za dekádu zdvojnásobila. Otázkou ale je, že či to vôbec niekto pocítil. Inflácia za toto obdobie totiž reálny nárast platov vymazala.

Porovnanie Eurostatu

Podľa Eurostatu patrí Slovensko do tretej skupiny štátov s minimálnou mzdou pod 1 000 eur mesačne. Do tejto skupiny patria: Cyprus, Poľsko, Grécko, Portugalsko, Malta, Litva, Chorvátsko, Estónsko, Česko, Slovensko, Rumunsko, Lotyšsko, Maďarsko a Bulharsko.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.