Takmer 150-tisíc Slovákov má posledné dni na nahlásenie tejto zmeny. Inak hrozí mastná pokuta

  • Ak ste zmenili zdravotnú poisťovňu, musíte to oznámiť svojmu zamestnávateľovi
  • Ak tak nespravíte, hrozí vám pokuta
  • Tá môže dosiahnuť výšku až 331 eur
Novinky Nahlásenie zmeny zdravotnej poisťovne je dôležité
Nahlásenie zmeny zdravotnej poisťovne je dôležité. Zdroj: shutterstock.com/sommart sombutwanitkul/Natee Meepian
Solaxy PC bannerAnycoin mobil banner

Ak ste zmenili zdravotnú poisťovňu, ostávajú vám posledné dni na to, aby ste to oznámili zamestnávateľovi. Ten to musí zaevidovať.

Čas máte do 8. januára. V opačnom prípade môže poistenec dostať pokutu až do výšky 331 eur. Nahlásenie zmeny je teda veľmi dôležité. Oznámila to na svojom portáli aktuálne štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Koho sa povinnosť týka

Povinnosť sa týka prirodzene tých poistencov, ktorí v minulom roku zmenili zdravotnú poisťovňu. V prípade VšZP je to viac ako 30 000 poistencov. Pri zmene je potrebné preukázať sa novým preukazom poistenca. V stanovisku Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa uvádza:

Aktuálny preukaz poistenca by mali dostať noví poistenci VšZP ešte do konca roka 2023 a to doporučene na adresu trvalého pobytu, prípadne na kontaktnú adresu, ak bola VšZP oznámená. Týka sa to takmer 30 400 nových klientov najväčšej štátnej poisťovne.

U lekára sa následne už môže poistenec plnohodnotne preukázať digitálnou podobou preukazu poistenca. To umožňujú aj súkromné zdravotné poisťovne. Vo VšZP je to možné vďaka mobilnej aplikácii VšZP. Mobilné aplikácie sú k dispozícii aj v ďalších zdravotných poisťovniach a umožňujú zvýšenie komfortu používateľov, takisto aj väčší prehľad o súvisiacich udalostiach a ponúkaných benefitoch.

Mapa zmien v zdravotnom poistení od 1. 1. 2024

Mapa zmien v zdravotnom poistení od 1. 1. 2024. Zdroj: ÚDZS

Zmeny sa týkajú aj takmer 76 000 nových poistencov Dôvery a 36 000 ľudí je od 1. 1. 2024 novopoistených v najmenšej zdravotnej poisťovni Union. Spolu je to 146 401 poistencov, ktorí túto povinnosť majú.

Netýka sa to poistencov, ktorých prihlášky neboli akceptované. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uvádza, že ide o viac ako 27-tisíc poistencov, ktorých prihlášky z nejakého dôvodu neboli akceptované. To súvisí aj s využívaním nekalých praktík. ÚDZS vo svojom stanovisku uvádza:

V minulosti úrad opakovane informoval o nekalých praktikách zo strany agentov zdravotných poisťovní. Medzi tieto praktiky patrí prepoistenie bez vedomia poistenca, poskytovanie klamlivých alebo zavádzajúcich informácií v procese náboru nových poistencov, ale aj poskytovanie peňažnej odmeny poistencovi za podpis prihlášky.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Potrebné kroky pre nahlásenie zmeny

V prípade, že má zamestnanec viacero zamestnávateľov, je povinný oznámiť túto zmenu všetkým. Jeho povinnosťou je rovnako oznámiť zmenu aj svojmu ošetrujúcemu lekárovi. Oznámenie nemá vplyv na poistenie ako také, zmena zdravotnej poisťovne je realizovaná rozhodnutím Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Oproti minulosti existuje pri tejto povinnosti jeden rozdiel. Zmenu už nie je potrebné oznamovať pôvodnej zdravotnej poisťovni, kde bol poistenec predtým. Tieto informácie už medzi sebou komunikujú samotné poisťovne. Dôležitou zmenou je aj to, že poistenec nemusí odovzdávať svoj pôvodný preukaz. Práve odovzdávanie preukazu poistenca bolo pomerne problematické.

Pre samoplatiteľov je tento postup jednoduchší. Nie je potrebné to nahlasovať zamestnávateľovi, ostáva tak len ošetrujúci lekár. V prípade, že je poistenec samoplatiteľom, resp. samostatne zárobkovo činnou osobou, je potrebné si len zmeniť a skontrolovať platobné údaje, ak platí poistné elektronicky.  Všeobecná zdravotná poisťovňa odporúča skontrolovať si nie len IBAN, ale aj výšku samotnej platby. 

Mohlo by Vás zaujať: Slováci môžu od dnešného dňa žiadať o príspevok na hypotéku. Tu je presný postup, ako na to

Kvakomat PC bannerBest Wallet mobil
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.