Tajomstvo bankových úverov: Prečo nestačí len solventnosť?

  • Tento komplexný prístup k hodnoteniu úverových žiadostí má svoje opodstatnenie.
  • Banky sa podľa jeho slov veľmi intenzívne zameriavajú aj na finančnú disciplínu a zodpovednosť žiadateľa.
  • Pri žiadosti o úver banka v prvom rade posudzuje finančnú situáciu klienta, jeho možnosti splácania a výšku príjmu.
Ekonomika Tajomstvo bankových úverov
Tajomstvo bankových úverov. Zdroj: Shutterstock.com/Rido
BitmarketsBitmarkets

V súčasnosti, keď sa mnohí Slováci ocitajú v situácii, že potrebujú finančnú injekciu, sa čoraz častejšie obracajú na banky so žiadosťou o úver. Avšak proces schvaľovania pôžičky nie je taký jednoduchý, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, píše portál Správy STVR.

Banky totiž neposudzujú len vašu schopnosť splácať, ale aj vašu celkovú finančnú disciplínu a dokonca aj psychickú pripravenosť na záväzok.

Aký je postup bánk?

Zoltán Čikes, riaditeľ back office a procesného vývoja spoločnosti FINGO.sk, v nedávnom rozhovore pre reláciu Peniaze odhalil zaujímavé detaily o tom, ako banky pristupujú k hodnoteniu potenciálnych dlžníkov. „Samozrejme, pri žiadosti o úver banka v prvom rade posudzuje finančnú situáciu klienta, jeho možnosti splácania a výšku príjmu. To však zďaleka nie je jediné kritérium,” uviedol Čikes.

Banky sa podľa jeho slov veľmi intenzívne zameriavajú aj na finančnú disciplínu a zodpovednosť žiadateľa. Nie je to len o tom, koľko zarobíte, ale aj o tom, ako hospodárite s peniazmi, ktoré máte. „Banky sa snažia overiť tieto informácie v rôznych registroch. Napríklad v Sociálnej poisťovni alebo na daňovom úrade zisťujú, či osoba riadne platí svoje záväzky,” vysvetlil Čikes.

Ďalším dôležitým zdrojom informácií sú pre banky úverové registre. Tie im umožňujú nahliadnuť do úverovej histórie žiadateľa. „Banky sa pozerajú, či klient v minulosti nemal nejaký úver, a ak áno, či ho splácal alebo spláca načas,” dodal Čikes. Tento krok je kľúčový, pretože poskytuje bankám cenný pohľad na to, ako zodpovedne pristupujete k svojim finančným záväzkom.

Možno vás prekvapí, že banky sa nezameriavajú len na čísla a finančné ukazovatele. Snažia sa tiež odhadnúť, či ste psychicky pripravený na záťaž, ktorú so sebou pravidelné splácanie úveru prináša. Tento aspekt hodnotenia je obzvlášť zaujímavý, pretože zahŕňa aj ľudský faktor v inak veľmi technickom procese.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Aké sú výnimky?

„To, či je klient schopný zvládnuť splátku nielen finančne, ale aj psychicky, väčšinou posudzuje špecialista na centrále banky,” vysvetlil Čikes. Tento prístup zabezpečuje, že každá žiadosť o úver je posudzovaná individuálne a s ohľadom na jedinečnú situáciu každého žiadateľa.

Existujú však aj výnimky z tohto pravidla. Pri niektorých typoch úverov, najmä pri refinancovaní existujúcich pôžičiek, môže dôjsť k automatizovanému schvaľovaniu. „V takýchto prípadoch sú stanovené jasné pravidlá a kritériá. Napríklad, akú minimálnu výšku príjmu musí mať žiadateľ alebo ako dlho musí byť pôvodný úver splácaný,” objasnil Čikes.

Tento komplexný prístup k hodnoteniu úverových žiadostí má svoje opodstatnenie. Banky sa snažia minimalizovať riziko nesplácania úverov, ktoré by mohlo mať negatívny vplyv nielen na ich podnikanie, ale v konečnom dôsledku aj na ekonomiku ako celok.

Zároveň sa týmto spôsobom snažia chrániť aj samotných žiadateľov pred prílišným zadlžením, ktoré by mohlo viesť k finančným problémom v budúcnosti.

txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.

Najčítanejšie články

1

Penzisti, pozor. Nezabudnite na dôležitú povinnosť, hrozí až 100-eurová pokuta

2

Slováci, pripravte sa. Mnohí od januára prídete o stovky eur mesačne

3

Penzisti, poznačte si tieto dôležité dátumy. Závisí od nich váš dôchodok

4

Dôchodok sa v roku 2025 zmení, táto kalkulačka vám ukáže výsledné číslo

5

Veľká slovenská banka úplne zruší jeden typ platobných kariet. Máte ich aj vy?

PR články

Sprievodca obchodníka: Najvýznamnejšie indikátory sentimentu pre správne rozhodnutia

Henrieta Balázsová  | 22. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Obchodovanie na finančných trhoch nie je len o číslach a dátach, ale aj o pochopení nálady trhu, ktorá často rozhoduje o úspechu či neúspechu.

Ako sa správne rozhodovať pri obchodovaní.

Turbulentné časy na finančných trhoch: Kam smerujú S&P 500, ropa a Bitcoin?

Henrieta Balázsová  | 19. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Finančné trhy v posledných týždňoch zažívajú poriadnu jazdu.

Turbulentné časy na finančných trhoch

Trump vs. Harrisová: Komu dajú majitelia kryptomien radšej svoj hlas?

Henrieta Balázsová  | 16. októbra 2024

Prvýkrát v histórii sa postoj ku kryptomenám stáva dôležitým faktorom v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v Spojených štátoch.

Trump vs. Harrisová