Švarcsystém spôsobuje Slovensku straty stoviek miliónov eur. Firmy riskujú vysoké pokuty

  • Podnikatelia sa snažia rôznymi spôsobmi ušetriť.
  • Väčšinou sa to však nevypláca.
  • Pokuty siahajú až do výšky 200 000 eur.
Ekonomika Švarcsystém oberá štát o milióny eur
Švarcsystém oberá štát o milióny eur. Zdroj: shutterstock.com/insta_photos
BitmarketsFlockers mobil

Slovensko vykazuje vysoký podiel pri využívaní fiktívnych živnostníkov v rámci takzvaného švarcsystému. Ten ročne predstavuje stratu 648 miliónov eur pre štátny rozpočet, píše TASR.

Firmy, ktoré zamestnávajú fiktívnych živnostníkov, pritom čelia riziku vo forme pokút a iných sankcií. Tie sa pohybujú vo výške 2 000 až 200 000 eur. Informovala o tom vo štvrtok poradenská spoločnosť Highgate Law & Tax.

Švarcsystém oberá štát o peniaze

Pojem fiktívny živnostník sa vzťahuje na osoby, ktoré síce formálne vystupujú ako živnostníci, no v skutočnosti vykonávajú činnosti za podmienok zhodných so zamestnaneckým pomerom.

Takíto jednotlivci často pracujú v pevne stanovených pracovných časoch,s pevne určenou odmenou a na mieste klienta, pričom využívajú jeho infraštruktúru. Napríklad robotník vo výrobnej fabrike, ktorý formálne figuruje ako živnostník, no reálne plní úlohy bežného zamestnanca,” priblížil advokát spoločnosti Highgate Peter Varga.

Ako by to malo fungovať?

Živnostníci by mali odvádzať z celkovej ceny práce šesťnásobne nižšie daňovo-odvodové platby za prvý rok živnosti a 2,3-násobne nižšie platby za ďalšie roky, čo predstavuje problém pre štátne financie.

Švarcsystém prináša podľa spoločnosti viaceré právno-regulačné výzvy. Okrem administratívnej sankcie je pri ňom teoreticky možné naplniť aj skutkovú podstatu niektorého z daňových trestných činov, najmä skrátenia dane a poistného, alebo trestný čin neoprávneného podnikania.

Čo odporúča odborník firmám?

Aby sa podniky vyhli kontrole a sankciám, mali by mať správne nastavené pracovné procesy, štruktúry a podmienky, ktoré minimalizujú riziko. „Je dôležité dbať na to, aby mali externí spolupracovníci jasne stanovené pracovné podmienky, ktoré nezodpovedajú klasickému zamestnaneckému pomeru,” upozornil Varga.

Švarcsystém predstavuje spôsob zárobkovej činnosti, kde samostatne zárobkovo činné osoby pracujú pre zamestnávateľa na živnosť. Na rozdiel od bežných zamestnancov však zamestnávateľ za živnostníka neplatí odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. Za tieto platby je zodpovedný sám živnostník.

txbKvakomat mobil

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.