Švajčiarsko, na rozdiel od iných krajín, nechce kryptomeny zásadne regulovať, ale podporovať. Podpora sa už v krajine prejavuje – a to vznikom mnohých nových ICO. V kantóne Zug, sa nachádza tzv. Crypto Valley, a teda švajčiarska verzia Sillicon Valley, len s tým rozdielom, že v tom švajčiarskom „Valley” sa nachádza mnoho blockchainových spoločností. Hlavným záujmom Švajčiarska do budúcna je podpora nových ICO.
Článok je preložený z českého originálu na kryptomagazin.cz, autor: Michael Csepcsar.
Švajčiarsky minister ekonomiky, Johann Schneider-Ammann, povedal na krypto-finančnej konferencii pre súkromných a inštitucionálnych investorov, že sa Švajčiarsko chce stať „krypto-národom”. Táto konferencia prebehla na začiatku januára a bola prvou svojho druhu, ktorá sa uskutočnila v Švajčiarskych Alpách.
Švajčiarsko je vzhľadom k jeho prívetivým finančným reguláciám a transparentnosti, atraktívnym sídlom pre firmy a hlavne pre začínajúce blockchainové projekty. Náchylnosť k daňovým únikom medzi bohatými klientmi je však v tejto alpskej zemi častá, čo poškvrňuje jej reputáciu. Politici teda musia s touto reputáciou bojovať a to hlavne pri nastavovaní noriem digitálnej revolúcie, ktorú chcú podporovať.
V Berne sa vytvorila skupina zaoberajúca sa ICO a podobajúca sa komandu US SEC, aby preštudovala rolu regulácii, ako to už robí švajčiarska „FINMA”. Švajčiarsky minister financií Jörg Gasser uviedol, že trh nie je tak „disciplinovaný”, ako by krajina chcela. Švajčiarsko sa zaujíma o „kvitnúci” trh ICO, ktorého rast nesmie byť na úkor noriem a celistvosti finančných trhov.
Čo sa týka regulácii, existujú dva názory. Richard Olsen, zakladateľ blockchainovej burzy Lykee, naznačuje, že čo nie je vyložene „pokazené” netreba opravovať. Podľa neho by sa ICO mohli „samo-kontrolovať” podobne ako zdieľaná ekonomika. Ale Švajčiarsko pravdepodobne takéto názory nedovolí, kvôli regulačným protokolom KYL a AML.
Podľa agentúry FT nalákali ICO so sídlom v Švajčiarsku 550 miliónov dolárov – a to len medzi januárom a októbrom 2017. V USA to činilo 580 miliónov dolárov. To robí z USA a Švajčiarska dve najvýznamnejšie krajiny na predaj tokenov. V minulom roku sa na ICO vybrali asi 4 miliardy dolárov.
Švajčiarsko kladie dôraz na ICO
Výzva Švajčiarska je jasná, o čom svedčia bohatí miestny investori spolu s vysoko kvalitnými technicky talentovanými spoločnosťami. Dopyt po nadchádzajúcich ICO pretrváva aj v roku 2018, kedy Crypto Valley denne dostáva desiatky otázok ohľadom švajčiarskeho ICO.
Chcú využiť úspech niektorých ďalších blockchainových trhákov, vrátane Sirin Labs, švajčiarsko-izraelského startupu, ktorý v ICO vybral viac než 157 miliónov dolárov. Najväčšou konkurenciou Švajčiarska môže byť Gibraltár, ktorého akciová burza robí ICO.
Nie že by neboli žiadni porazení, napríklad debakel Tezos, ktorý sa rozvinul po tom, čo Tezos v ICO získal 232 miliónov dolárov. Johann Gevers, šéf švajčiarskej nadácie, sa zaplietol do boja so zakladateľmi spoločnosti Tezos, a údajne sa zaviazal, že odstúpi, ak bude projekt pokračovať.
Podľa FT pochádza 4 z 10 najlepších nadchádzajúcich ICO práve zo Švajčiarska.
Radi vás budeme o vývoji na kryptotrhu naďalej informovať. Ak nechcete príjsť o naše kryptospravodajstvo, dajte nám like na facebooku alebo povoľte notifikáciu použitím zvončeka vľavo dole.