- Supercyklus kryptomien by mal zatieniť všetky predošlé vzostupy.
- Kryptomeny by mali zaznamenať masívne zhodnotenie po globálnej adopcii.
- Supercyklus kryptomien si budeme demonštrovať na dot-com bubline.
Demonštrácia na dot-com bubline
Po 10-násobnom zvýšení cien od roku 1990 dosiahol Nasdaq vrchol v marci 2000 s trhovou kapitalizáciou 6,6 bilióna dolárov. Z tejto sumy bolo vymazaných až 5,1 bilióna dolárov. Popularita internetu v 90. rokoch spustila masívnu vlnu špekulácií. Stovky technologických firiem po vstupe na burzu dosahovali miliardové zhodnotenia.
Index Nasdaq Composite, ktorý je domovom väčšiny akcií dot-com spoločností, narástol z úrovne približne 750 na začiatku roku 1990 na vrchol nad 5 000 v marci 2000. Index krátko nato padol, do októbra sa prepadol o 78 % a spustil recesiu v USA.
Kryptomeny na prahu masovej adopcie
Ak si to porovnáme s Bitcoinom, ten zaznamenal podobné bubliny. Ceny kryptomien každý cyklus raketovo rastú dva roky a následne za rok vymažú 80 % hodnoty celého trhu. A to sme mohli vidieť už niekoľkokrát. Avšak pozrime sa, čo nasledovalo po dot-com bubline ďalšie desaťročia. Ceny tak prudko narástli, že dot-com bublina je čoraz menšia.
Na konci minulého tisícročia dot-com bublina predstavovala finálnu fázu adopcie, keď sa roztrhlo vrece s internetovými stránkami. Niečo podobné môžu zažiť aj kryptomeny, keď nastane prudký nárast ich akceptácie v rôznych obchodoch po celom svete.
Avšak to, že nastane masová adopcia, ešte neznamená, že v budúcnosti už nenastane rast cien. Práve naopak. Globálna adopcia je vstupnou bránou pre budúci supercyklus. Presne to sa stalo aj po dot-com bubline. Jediné, čo bublina zapríčinila, bolo, že z trhu zmizli spoločnosti, ktoré reálne nemali veľký úžitok a konkurencia ich zničila.