ŠÚKL vydal dôležité upozornenie. Na toto by si mali dať Slováci s príchodom zimy pozor

  • Štátny ústav pre kontrolu liečiv zabezpečuje, aby boli lieky pre slovenských pacientov bezpečné, kvalitné a účinné.
  • Jedným z hlavných dôvodov vzniku antibiotickej rezistencie je nadmerné a nesprávne užívanie antibiotík.
  • Antimikrobiálna rezistencia, teda schopnosť baktérií odolávať účinkom antibiotík, predstavuje vážnu hrozbu pre verejné zdravie.
Novinky ŠÚKL vydal dôležité upozornenie
ŠÚKL vydal dôležité upozornenie. Zdroj: Shutterstock.com/PeopleImages.com - Yuri A, adriaticfoto
Solaxy PC bannerOkazio mobil

S príchodom zimného obdobia prichádza aj zvýšené riziko ochorení, ktoré často vedú k užívaniu antibiotík. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vydal dôležité upozornenie, ktoré by nemalo zostať nepovšimnuté.

Antimikrobiálna rezistencia (AMR), teda schopnosť baktérií odolávať účinkom antibiotík, predstavuje vážnu hrozbu pre verejné zdravie. Tento problém je aktuálny nielen na Slovensku, ale aj celosvetovo, a jeho riešenie si vyžaduje zodpovedný prístup každého z nás.

Antibiotiká môžu stratiť účinnosť

Antibiotiká, ktoré sú jedným z najvýznamnejších objavov modernej medicíny, pomáhajú liečiť život ohrozujúce bakteriálne infekcie. Ich účinnosť však môže byť oslabená nesprávnym a nadmerným užívaním.

 

Antibiotická rezistencia spôsobuje, že lieky prestávajú účinkovať aj na bežné ochorenia, ako sú angína, zápal priedušiek či zápal močových ciest. Bez účinných antibiotík sa zvyšuje riziko vážnych komplikácií pri pooperačných infekciách, zápale pľúc či otrave krvi.

Ivana Pankuchová, vedúca sekcie registrácie liekov ŠÚKL, upozorňuje, že antimikrobiálna rezistencia je problém, ktorý sa týka každého z nás. Tento týždeň sa ŠÚKL zapája do celosvetovej kampane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá sa zameriava na zvýšenie povedomia o tomto globálnom probléme.

Kampaň zahŕňa aj iniciatívu Európsky deň antibiotík, ktorá zdôrazňuje nevyhnutnosť zodpovedného užívania antibiotík a ďalších liekov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Prečo sa to deje?

Jedným z hlavných dôvodov vzniku antibiotickej rezistencie je nadmerné a nesprávne užívanie antibiotík. Baktérie sa stávajú odolnými, čo znamená, že lieky môžu prestať účinkovať aj na bežné choroby. Bez účinných liekov sú pacienti vystavení vysokému riziku ohrozenia zdravia a niekedy aj života, varuje Pankuchová. Rezistencia tiež predlžuje dobu hospitalizácie a zvyšuje náklady na zdravotnú starostlivosť.

Antibiotiká sa často nadužívajú aj v chove zvierat, čo prispieva k šíreniu rezistencie. Riešenie tejto hrozby si vyžaduje spoluprácu zdravotníkov, pacientov aj pôdohospodárov. Iba zodpovedným správaním dokážeme zabezpečiť, aby životne dôležité lieky zostali účinné aj pre budúce generácie, dodáva Pankuchová.

Každý z nás môže prispieť k zastaveniu šírenia antibiotickej rezistencie. Antibiotiká by sa mali užívať iba vtedy, keď ich predpíše lekár na bakteriálnu infekciu. Na vírusové ochorenia, ako je chrípka alebo nachladnutie, antibiotiká neúčinkujú.

Správne dávkovanie je kľúčové

Je dôležité dodržiavať správne dávkovanie a dĺžku liečby, lieky užívať presne podľa pokynov lekára a doužívať celé balenie, aj keď sa pacient cíti lepšie. Predčasné ukončenie liečby môže spôsobiť, že baktérie prežijú a stanú sa odolnými.

Nikomu by sme nemali dávať lieky, ktoré boli predpísané niekomu inému, a nepoužité lieky by sme mali odniesť do lekárne. Správne nakladanie s liekovým odpadom prispieva k ochrane životného prostredia a znižuje antibiotickú rezistenciu. Dodržiavanie hygieny a pravidelné očkovanie sú ďalšími krokmi, ktoré môžu znížiť potrebu užívania antibiotík.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zabezpečuje, aby boli lieky pre slovenských pacientov bezpečné, kvalitné a účinné. Iba zodpovedným užívaním liekov dokážeme chrániť nielen svoje zdravie, ale aj zdravie všetkých okolo nás.

Okazio PCtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.