Sú naše jadrové elektrárne skutočne bezpečné alebo dozor zistil niečo iné?

  • Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) skontroloval slovenské jadrové elektrárne.
  • Hlásené udalosti vo väčšine prípadov nemali vplyv na bezpečnosť.
  • Jednu chybu v Mochovciach však bolo nutné riešiť.
Off topic Ako dopadli naše jadrové elektrárne?
Ako dopadli naše jadrové elektrárne? Zdroj: shutterstock.com/TonyV3112/noomcpk
BITmarkets BITmarkets

Nový reaktor bol v Mochovciach odstavený

Odstávka bola v poradí už treťou v tomto roku, pričom dokopy by ich malo byť až päť. Takýto počet odstávok v jednom roku sme mali naposledy v roku 2008. Odstávka bola súčasťou bezpečnostných opatrení.

Počas odstávky došlo k výmene časti jadrového paliva. Po tomto úkone dôjde tiež k špecifickým prácam potrebným k zvýšeniu bezpečnosti a spoľahlivosti zariadení primárneho a sekundárneho okruhu.

Konkrétne ide o typ reaktora VVER 440, ktorý sa vyskytuje tak v Mochovciach, ako aj v Jaslovských Bohuniciach. Reaktor je potrebné odstaviť aspoň raz ročne, a to nielen z dôvodu jeho kontroly, ale z dôvodu výmeny jadrového paliva.

Reaktor typu VVER

Vodo-vodný energetický reaktor alebo reaktor typu VVER je najpoužívanejší typ jadrového reaktora používaný v štátoch bývalého východného bloku. Tejto koncepcie sú slovenské elektrárne Bohunice a Mochovce a české elektrárne Dukovany a Temelín. Ide o tlakovodný reaktor, ktorý zodpovedá koncepcii označovanej v západnej Európe a USA ako PWR.

Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: PravdaTAGY:
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.