Stavebníctvo na pokraji kolapsu: Zdražovanie ani zďaleka neskončilo

  • Za prvých 8 mesiacov v roku 2024 dosiahla stavebná produkcia celkovo 4,5 miliardy eur.
  • Produkcia v auguste dosiahla 620,2 milióna eur, čo je medziročne menej o 11,5 %.
  • V centre pozornosti sú aj stále vysoké úrokové sadzby.
Ekonomika Stavebná produkcia na Slovensku upadá
Stavebná produkcia na Slovensku upadá. Zdroj: shutterstock.com/Grand Warszawski/Sach336699/Mania Mee
BitmarketsKvakomat mobil

Stavebná produkcia na Slovensku výrazne klesá a podobný trend zrejme môžeme očakávať aj v roku 2025. Podľa správy Trend bola jednou z hlavných príčin vysoká inflácia, ktorá sa vyšplhala až na úroveň 15,4 %. Medzičasom ECB dosiahla inflačný cieľ 2 %, no na trhoch stále dominujú vysoké úrokové sadzby.

Stavebná produkcia na Slovensku upadá

Tempo rastu cien sa stabilizovalo a vystriedalo ho len mierne znižovanie úrokovej sadzby. Dopyt po hypotékach a po vlastnom bývaní z tohto dôvodu nestúpa tak, ako sa očakávalo. Navyše od roku 2025 vstúpi do platnosti vyššia daň z pridanej hodnoty (DPH) na stavebniny, čo opäť spôsobí zdražovanie.

Na základe údajov zo Štatistického úradu SR stavebné firmy vyprodukovali v auguste 2024 až dvojciferne nižšiu hodnotu ako pred rokom. Produkcia dosiahla 620,2 milióna eur, čo je medziročne menej o 11,5 %. Zároveň ide o najhorší výsledok od októbra 2020. Len pre predstavu, medziročný rast bol zaznamenaný v tomto roku iba v apríli.

Stavebná produkcia na Slovensku

Stavebná produkcia na Slovensku. Zdroj: Štatistický úrad SR

Pokles produkcie je spôsobený predovšetkým prepadom v oblasti novej výstavby o 14,6 % a v sektore opráv a údržby o 5,2 %. Výstavba budov medziročne zaostávala o 4,7 %, no až o 21 % klesli práce na inžinierskych stavbách, kam patrí aj výstavba diaľnic.

Stavebná produkcia v roku 2024

Za prvých 8 mesiacov v roku 2024 dosiahla stavebná produkcia celkovo 4,5 miliardy eur, čo je oproti roku 2023 pokles o 5,4 %.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Stále vysoké úrokové sadzby

V sektore stavebníctva dominuje na Slovensku opatrnosť, keďže stavebné firmy váhajú s novými investíciami. Podmienky na trhu sú neisté, a preto sa developeri nechcú púšťať do nových projektov. To následne spôsobuje pokles ponuky bývania, ktorý tlačí cenu nehnuteľností nahor, a dopyt opäť klesá.

V centre pozornosti sú aj stále vysoké úrokové sadzby, ktoré síce Európska centrálna banka (ECB) znížila v tomto roku už 3-krát, no v čase písania dosahujú 3,4 %. V septembri inflácia v eurozóne prvýkrát za viac ako tri roky klesla pod cieľ ECB na úroveň 2 %. Hoci sa očakáva, že inflácia v krátkodobom horizonte vzrastie, v roku 2025 by mala klesnúť smerom k 2 % cieľu, uvádza správa Trading Economics.

Úroková sadzba v eurozóne

Úroková sadzba v eurozóne. Zdroj: Trading Economics

Úrokové sadzby vs. ceny nehnuteľností

Vysoké úrokové sadzby predražujú hypotéky, po ktorých je následne nižší dopyt. V dôsledku toho ceny nehnuteľností klesajú, čo sa zas nepáči developerom, ktorí zvažujú investovanie do nových budov.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Okazio PCFreedum fighter mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.