Stavbári chcú prehodnotiť dopad zvýšenej DPH na bytovú výstavbu

  • Negatívne dopady 23-percentnej dane budú pre Slovensko a jeho obyvateľov zásadné.
  • Zamestnávatelia združení v ZSPS preto vyzývajú vládu, aby sa urýchlene pozrela na praktické dopady svojich rozhodnutí.
  • Z pohľadu zmien sadzieb DPH prišla vláda s celým radom výnimiek zaradených do nižšej sadzby.
Ekonomika Stavbári chcú prehodnotiť dopad zvýšenej DPH
Stavbári chcú prehodnotiť dopad zvýšenej DPH. Zdroj: Shutterstock.com/Maksim Safaniuk
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Úpadok podnikateľského prostredia, stagnácia stavebníctva, neistota i predražovanie bytovej výstavby – to sú len niektoré dôsledky, ktoré spôsobí zavedenie konsolidačného balíka. Zamestnávatelia združení v Zväze stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) zdôrazňujú, že konsolidovať je nevyhnutné. Podstatne viac škrtov by však očakávali na výdavkovej strane rozpočtu.

Z pohľadu celkového nastavenia konsolidačného balíčka sa vláda podľa ZSPS v nedostatočnej miere zamerala na zníženie výdavkov, predovšetkým prerozdeľovaných plošných dávok občanom. Čo sa týka opatrení, ktoré sa týkajú podnikateľského prostredia, zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) hodnotia zamestnávatelia združení v ZSPS v princípe pozitívne.

Lepšie riešenie?

„Určite ide o lepšie riešenie než zavádzať drastické zvyšovanie daňovo-odvodového zaťaženia tvorby hodnôt, teda zdanenia práce a hospodárenia podnikateľov. Podstatne kritickejšie však vnímame zavedenie dane z finančných transakcií, ktorá bude deformovať férové podnikateľské prostredie, nakoľko konkurenčnú výhodu získajú tí, ktorí nájdu lepšie spôsoby obchádzania opatrenia,” vysvetľuje prezident ZSPS Pavol Kováčik.

 

Z pohľadu zmien sadzieb DPH prišla vláda s celým radom výnimiek zaradených do nižšej sadzby. Bytová výstavba je však, bohužiaľ, zaradená v najvyššej sadzbe, teda 23 %, čo v praxi znamená ďalšie zdraženie bytovej výstavby, a teda aj ďalšie zvyšovanie nedostupnosti bytov, čo pre občanov a stavebníctvo nie je dobrou správou.

„Vo väčšine štátov únie platí na bytovú výstavbu a opravy znížená sadzba DPH, a to vrátane Česka. Jednotlivé krajiny si totiž uvedomujú, že ide o investíciu do bývania, a teda o aktivitu v záujme štátu, ktorú je potrebné podporovať a nie obmedzovať zvýšenou daňovou záťažou,” spresňuje Kováčik.

Zvýšenie DPH na byty podľa neho zároveň prichádza krátko po tom, čo Európska komisia (EK) neuznala zaradenie stavebných prác pri príprave nájomných bytov Programu štátom podporovaného nájomného bývania do 5 % sadzby DPH. Upozorňuje, že negatívne dopady 23-percentnej dane budú pre Slovensko a jeho obyvateľov zásadné.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Problémy budú obrovské

„Zvýši sa nedostupnosť bývania pre mladé rodiny, učiteľov, policajtov…migrácia pracovnej sily potrebná pre rozvoj hospodárstva bude komplikovanejšia. V problematickej situácii sa ocitnú občania, ktorí majú v súčasnosti podpísané rezervačné a hypotekárne zmluvy na výstavbu bytu. Tým totiž byt skokovo zdražie aj o niekoľko tisíc eur, čo môže byť ťažko riešiteľný problém,” pokračuje prezident ZSPS.

Ešte väčší útlm bytovej výstavby podľa neho celkový výber DPH v praxi nenavýši, ale naopak, ešte viac zníži. „Z pohľadu dlhodobých záujmov štátu by bola znížená sadzba DPH 5% na investície do bytov celkom iste významnejšia ako znížená sadzba za služby, ktoré doslova prejeme v reštaurácii,” konštatuje Kováčik.

Zamestnávatelia združení v ZSPS preto vyzývajú vládu, aby sa urýchlene pozrela na praktické dopady svojich rozhodnutí na bytovú výstavbu bytov a jej zaťaženie sadzbou DPH na úrovni 23 % prehodnotila.

txbKvakomat mobil