Štátna správa sa zoštíhli o desatinu. Vieme, kto príde o prácu ako prvý

  • Ministerstvo vnútra identifikovalo viaceré oblasti, kde vidí priestor na personálne škrty.
  • Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) vo svojom vyjadrení potvrdil, že prepúšťanie sa nevyhne ani jeho rezortu.
  • V rámci ambiciózneho plánu konsolidácie verejných financií prichádza vláda s radikálnym krokom.
Ekonomika Štátna správa sa zoštíhli o desatinu
Štátna správa sa zoštíhli o desatinu. Zdroj: Shutterstock.com/Krakenimages.com, New Africa
Okazio PCOkazio mobil

V rámci ambiciózneho plánu konsolidácie verejných financií prichádza vláda s radikálnym krokom – znížením počtu štátnych zamestnancov o desať percent. Táto správa prichádza v čase, keď kabinet hľadá spôsoby, ako v budúcom roku ušetriť takmer 2,7 miliardy eur.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) vo svojom vyjadrení potvrdil, že prepúšťanie sa nevyhne ani jeho rezortu. „Desaťpercentný cieľ jednoznačne dodržíme, pričom hlavná vlna prepúšťania zasiahne predovšetkým Bratislavu, uviedol minister s tým, že prioritou je optimalizácia procesov a zjednodušenie administratívy. Informuje o tom portál Správy STVR.

Dávky sa nezmenia

Významné zmeny čakajú aj na rezort práce, sociálnych vecí a rodiny. Minister Erik Tomáš (Hlas-SD) však ubezpečuje verejnosť, že sociálne dávky zostanú nedotknuté. „Väčšina rozpočtu nášho ministerstva smeruje na výplatu rôznych typov dávok, ktoré nebudú škrtmi zasiahnuté,” vysvetlil Tomáš. Rezort sa pri dosahovaní stanoveného limitu bude opierať o výsledky procesno-personálneho auditu.

Ministerstvo vnútra identifikovalo viaceré oblasti, kde vidí priestor na personálne škrty. Minister Šutaj Eštok poukázal na konkrétny príklad prezamestnanosti: „V súčasnosti máme päť až šesť zamestnancov, ktorí sa venujú výhradne zákonu o slobodnom prístupe k informáciám. To je ukážkový príklad zbytočnej byrokracie.”

Minister zároveň privítal pripravované zmeny v tomto zákone, ktoré by mali viesť k zníženiu administratívnej záťaže.

Opozícia, hoci podporuje myšlienku zoštíhlenia štátneho aparátu, kritizuje celkový prístup vlády ku konsolidácii. Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka upozorňuje, že „škrty v štátnej správe predstavujú len zlomok z celkového konsolidačného balíčka. Až 95 percent úsporných opatrení zaplatia bežní občania.

Podľa jeho slov mala vláda najprv hľadať úspory vo vlastnej prevádzke, a až potom pristúpiť k zvyšovaniu daní.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Kde sa ešte dá ušetriť?

Kritický postoj zaujal aj predseda SaS Branislav Gröhling, ktorý poukázal na ďalšie oblasti možných úspor. „Nikto nehovorí o zbytočnosti ministerstva športu, ktoré stojí 240 miliónov eur, ani o aktuálnych nákupoch na ministerstvách,” argumentuje Gröhling.

Vládny plán konsolidácie však nezahŕňa len personálne škrty. Štát plánuje zvýšiť príjmy aj prostredníctvom vyššieho zdanenia veľkých spoločností a finančných transakcií. Tieto opatrenia, spolu s avizovaným zvýšením DPH, majú pomôcť dosiahnuť stanovený konsolidačný cieľ.

Myslíte si, že je správne prepúšťat úradníkov s cieľom ušetriť štátu peniaze?

O prácu prídu tisíce Slovákov

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.