Štát zháňa peniaze na 13. dôchodky kreatívne. Chce predávať dlhopisy

  • Vláda sa rozhodla skúsiť šťastie priamo na slovenskom trhu.
  • V súčasnosti nie je známe, aký úrok by mali mať tieto dlhopisy.
Ekonomika Štát zháňa peniaze na 13. dôchodky kreatívne
Štát zháňa peniaze na 13. dôchodky kreatívne. Zdroj: Unsplash/Markus Spiske, Andre Taissin
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Svoje výdavky štát rieši skutočne jedinečným spôsobom. Podľa portálu aktuality.sk si na ne ide požičať priamo od Slovákov, a to prostredníctvom dlhopisov. 

Vydanie týchto dlhopisov je už veľmi blízko. Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) poskytne podrobnejšie informácie na konferencii, ktorá sa uskutoční 10. októbra.

Konsolidácia financií

Štát musí konsolidovať financie a doplniť štátnu pokladnicu, avšak súčasný obsah konsolidačného balíčka naznačuje, že sa zameria na zvyšovanie príjmov, namiesto znižovania výdavkov.

V tomto roku sa môžu dôchodcovia tešiť na štedrý 13. dôchodok, ministri a premiér sa môžu tešiť na ešte štedrejšie výplaty. Portál peniaze.sk taktiež poukazuje na doživotnú rentu, na ktorú má po novom nárok aj premiér. Výdavky štátu budú teda v astronomických výšinách, a teda štát musí prísť na to, odkiaľ tieto peniaze vezme

Vláda sa rozhodla skúsiť šťastie priamo na slovenskom trhu.

Počas jari Robert Fico poukázal na to, že vláda chystá mobilizáciu takýchto zdrojov. Jej cieľom bolo udržať tieto zdroje v krajine. Nebolo však jasné, akým spôsobom to chce urobiť. Slováci majú síce v bankách vyše 47 miliárd eur, no vláda si tieto peniaze nemôže vziať a použiť ich na to, na čo ich potrebuje.

Neskôr sa ukázalo, že mobilizácia by bola vo forme vydávania retailových dlhopisov, uviedol minister financií Ladislav Kamenický.

Ak majú (Slováci) na bežnom účte pol percenta, alebo ešte menej, na termínovanom vklade majú jedno percento a štát dá, povedzme, trojpercentný úrok a my si teraz požičiavame napríklad za 3,7 %, tak je to nielen výhodné pre štát, ale je to výhodné pre ľudí.

Ako by to malo fungovať?

V súčasnosti nie je známe, aký úrok by mali mať tieto dlhopisy. Zároveň sa nevie, v akej forme budú. Podľa ministra však pôjde o výnos medzi 3 až 4 percentami, čo môže byť v období nízkej situácie fajn. V súčasnosti je inflácia na úrovni dvoch až troch percent, no treba počítať s tým, že táto úroveň sa mení. Pokiaľ by inflácia bola vyššia, vyššie uvedený výnos by bol nízky.

Bude však táto investícia skutočne výhodná?

Dlhopisy sa považujú za konzervatívnu investíciu. Investor totiž ide do rizika, ale výnosy zaujímavé nie sú. Aj v dôsledku toho tento typ finanční poradcovia odporúčajú iba na účel diverzifikácie portfólia.

Zároveň je na stole otázka, či tento nápad vlády zožne úspech. Bude to závisieť na tom, či Slováci vláde veria.

Štátne dlhopisy poznajú napríklad Švédi, podľa ktorých sú atraktívnou investíciou. Je však potrebné poukázať na to, že Švédsko patrí medzi krajiny, kde slovo korupcia neexistuje.

Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.