Štát vyťahuje z peňaženiek Slovákov čoraz viac: Daňové zaťaženie láme rekordy

  • Najväčším prispievateľom do štátnej pokladnice sú odvody do fondov sociálneho a zdravotného poistenia.
  • Za uplynulú dekádu došlo k nárastu daňového zaťaženia o viac ako 6 percentuálnych bodov.
  • Odborníci upozorňujú, že kontinuálny rast zaťaženia môže mať negatívny vplyv na konkurencieschopnosť ekonomiky.
Ekonomika Štát vyťahuje z peňaženiek Slovákov čoraz viac
Štát vyťahuje z peňaženiek Slovákov čoraz viac. Zdroj: Shutterstock.com/Mer_Studio, Martin Lauge Villadsen
Okazio PCSolaxy mobil banner

Efektivita výberu daní sa meria prostredníctvom tzv. efektívnej daňovej sadzby (EDS). Pri dani z pridanej hodnoty tento ukazovateľ zaznamenal výrazný nárast z 12 percent v roku 2012 na 15,6 percenta v súčasnosti, pričom svoje maximum dosiahol začiatkom roka 2021 na úrovni 16,5 percenta.

Budúcnosť nevyzerá pre daňovníkov o nič ružovejšie. V nasledujúcom roku sa očakáva ďalšie zvýšenie daňového zaťaženia v podobe nárastu sadzby DPH a zavedenia novej transakčnej dane. Tieto opatrenia pravdepodobne ešte viac prehĺbia už aj tak vysoké daňové bremeno slovenských občanov a podnikateľov.

Odborníci upozorňujú, že kontinuálny rast daňového zaťaženia môže mať negatívny vplyv na konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky a životnú úroveň obyvateľstva. Napriek tomu sa zdá, že súčasný trend bude pokračovať aj v najbližších rokoch.

DPH bude nižšia, štát získa peniaze inak

SpäťStrana 2/3Ďalej
txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.