Štát vyťahuje z peňaženiek Slovákov čoraz viac: Daňové zaťaženie láme rekordy

  • Najväčším prispievateľom do štátnej pokladnice sú odvody do fondov sociálneho a zdravotného poistenia.
  • Za uplynulú dekádu došlo k nárastu daňového zaťaženia o viac ako 6 percentuálnych bodov.
  • Odborníci upozorňujú, že kontinuálny rast zaťaženia môže mať negatívny vplyv na konkurencieschopnosť ekonomiky.
Ekonomika Štát vyťahuje z peňaženiek Slovákov čoraz viac
Štát vyťahuje z peňaženiek Slovákov čoraz viac. Zdroj: Shutterstock.com/Mer_Studio, Martin Lauge Villadsen
Okazio PCBitmarkets

Slovenská republika sa v posledných rokoch vydala cestou čoraz vyššieho daňového zaťaženia svojich občanov a firiem. Ako vyplýva z najnovších údajov Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), výber daní v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) dosiahol v minulom roku úroveň 35,5 percenta.

To predstavuje významný nárast oproti predchádzajúcim rokom. Informuje o tom portál O peniazoch.

Dlhodobý trend

„Trend rastúceho daňového zaťaženia pozorujeme už od roku 2012, kedy sa výber daní pohyboval na úrovni 29 percent HDP,” potvrdzujú analytici ISA. Za uplynulú dekádu tak došlo k nárastu daňového zaťaženia o viac ako 6 percentuálnych bodov.

V rámci krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa Slovensko umiestnilo na druhom mieste v rebríčku výberu daní. Prvenstvo si udržalo Poľsko s podielom 36 percent, zatiaľ čo Česká republika a Maďarsko vykazujú nižšie hodnoty – 34,1, respektíve 35,1 percenta HDP.

Najväčším prispievateľom do štátnej pokladnice sú odvody do fondov sociálneho a zdravotného poistenia, ktoré tvoria takmer polovicu (43,5 percenta) všetkých daňových príjmov. Druhou najvýznamnejšou položkou je daň z pridanej hodnoty (DPH) s podielom 22,6 percenta.

Analytici poukazujú na dva hlavné faktory, ktoré stoja za rastúcim výberom daní. „Na jednej strane je to zvyšovanie daňového zaťaženia, na strane druhej efektívnejší výber daní,” vysvetľujú odborníci z ISA. Ako príklad uvádzajú nárast daňového zaťaženia práce u priemerného slobodného bezdetného pracovníka, ktoré stúplo z 39 percent z ceny práce v roku 2011 na súčasných 41,5 percenta.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Dane budú štátnej kase pomáhať ešte viac

Späť
Strana 1/3Ďalej
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.