- Najväčším prispievateľom do štátnej pokladnice sú odvody do fondov sociálneho a zdravotného poistenia.
- Za uplynulú dekádu došlo k nárastu daňového zaťaženia o viac ako 6 percentuálnych bodov.
- Odborníci upozorňujú, že kontinuálny rast zaťaženia môže mať negatívny vplyv na konkurencieschopnosť ekonomiky.
Slovenská republika sa v posledných rokoch vydala cestou čoraz vyššieho daňového zaťaženia svojich občanov a firiem. Ako vyplýva z najnovších údajov Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), výber daní v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) dosiahol v minulom roku úroveň 35,5 percenta.
To predstavuje významný nárast oproti predchádzajúcim rokom. Informuje o tom portál O peniazoch.
„Trend rastúceho daňového zaťaženia pozorujeme už od roku 2012, kedy sa výber daní pohyboval na úrovni 29 percent HDP,” potvrdzujú analytici ISA. Za uplynulú dekádu tak došlo k nárastu daňového zaťaženia o viac ako 6 percentuálnych bodov.
V rámci krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa Slovensko umiestnilo na druhom mieste v rebríčku výberu daní. Prvenstvo si udržalo Poľsko s podielom 36 percent, zatiaľ čo Česká republika a Maďarsko vykazujú nižšie hodnoty – 34,1, respektíve 35,1 percenta HDP.
Najväčším prispievateľom do štátnej pokladnice sú odvody do fondov sociálneho a zdravotného poistenia, ktoré tvoria takmer polovicu (43,5 percenta) všetkých daňových príjmov. Druhou najvýznamnejšou položkou je daň z pridanej hodnoty (DPH) s podielom 22,6 percenta.
Analytici poukazujú na dva hlavné faktory, ktoré stoja za rastúcim výberom daní. „Na jednej strane je to zvyšovanie daňového zaťaženia, na strane druhej efektívnejší výber daní,” vysvetľujú odborníci z ISA. Ako príklad uvádzajú nárast daňového zaťaženia práce u priemerného slobodného bezdetného pracovníka, ktoré stúplo z 39 percent z ceny práce v roku 2011 na súčasných 41,5 percenta.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.