- Tento krok prichádza krátko po prípade 61-ročného muža, ktorý údajne vytočil tiesňové linky viac ako 15 000-krát.
- Novela zákona o integrovanom záchrannom systéme prináša drastické zvýšenie pokút.
- Ministerstvo zdravotníctva navrhuje účinnosť novely od 1. januára 2025.
Novela prináša aj ďalšie významné zmeny. Plánuje sa zavedenie nových typov záchranárskych posádok, vrátane hybridnej posádky rýchlej lekárskej zdravotnej pomoci (RLZP). Táto posádka by mala fungovať s lekárom počas dennej služby a bez lekára v noci. Ďalšou novinkou má byť posádka rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) so zdravotníckym záchranárom špecialistom s rozšírenými kompetenciami.
Ministerstvo tiež plánuje zaviesť ambulanciu špecializovanej prepravy pre plánované menej náročné medziklinické transporty a vybrané primárne výjazdy. Vzniknúť má aj ambulancia s vybavením detskej mobilnej intenzívnej jednotky, ktorej prevádzkovateľmi budú koncové detské nemocnice.
Novela má priniesť aj nový spôsob tvorby siete záchrannej zdravotnej služby na Slovensku, ktorý má zabezpečiť efektívnejšie rozmiestnenie ambulancií a staníc ZZS na základe skutočnej potreby a frekvencie zásahov v rôznych oblastiach. Pravidelne sa má vyhodnocovať výkon ZZS na základe dát od OS ZZS.
Dôležitou zmenou je aj možnosť dispečerov operačného strediska určiť ambulancii neskorší výjazd v prípade, že nie je nevyhnutný okamžitý zásah. Táto úprava má pomôcť lepšie manažovať dostupné zdroje a prioritizovať naozaj urgentné prípady.
Ministerstvo zdravotníctva navrhuje účinnosť novely od 1. januára 2025. Zdôrazňuje, že tieto zmeny sú nevyhnutné v súvislosti s plánovaným vyhlásením výberových konaní na prevádzkovanie ambulancií ZZS, ktoré sa musia uskutočniť začiatkom roka 2025.
„Ak by táto legislatíva nebola schválená najneskôr do 1. januára 2025, hrozilo by významné oneskorenie výberových konaní, čo by mohlo mať za následok narušenie dostupnosti a efektivity poskytovania záchrannej zdravotnej služby v celom štáte,” varuje rezort.