Štát si chce od Slovákov požičať peniaze. Na „pôžičke” by ale mohli zarobiť

  • Vláda chce Slovákom ponúkať štátne dlhopisy.
  • Ponúkali by vyššie výnosy a bežné účty v bankách.
Novinky Štát chce Slovákom ponúkať dlhopisy
Štát chce Slovákom ponúkať dlhopisy. Zdroj: shutterstock.com/andriano.cz
BitmarketsBest Wallet mobil

Slováci majú na bežných účtoch v bankách uložené miliardy eur. Tieto peniaze im neprinášajú žiaden výnos, práve naopak, požiera ich inflácia. Vláda chce Slovákom vytvoriť príležitosť, aby mohli svoje úspory bezpečne investovať a slušne zarobiť. Štát by na druhej strane získal financovanie za lepšiu cenu ako na finančných trhoch. O téme informovala RTVS.

Štát si chce požičať peniaze od Slovákov

Slovensko si v súčasnosti na finančných trhoch požičiava príliš draho. Deje sa tak v dôsledku zlého stavu verejných financií, za ktorý nám veritelia účtujú rizikovú prirážku. Štát však nevyhnutne potrebuje cudzie peniaze na zabezpečenie financovania chodu krajiny.

Minister financií Ladislav Kamenický v relácií O 5 minút 12 hovoril o tom, že štát by mohol už onedlho Slovákom ponúkať štátne dlhopisy. Takto by Slovensko získalo peniaze za nižší úrok ako na finančných trhoch.

Je na ľuďoch, či sa rozhodnú za úrok, ktorý je oveľa lepší, ako dostávajú na bežných účtoch, investovať do takýchto štátnych dlhopisov.

Slováci by tak mohli získať príležitosť na takmer bezrizikové investície. Štátny dlhopis by im prinášal lepšie úroky ako dostávajú za svoje peniaze na bežných účtoch v banke a garantoval by bezpečné výnosy.

Minister Kamenický ďalej uviedol:

Nie je to niečo, čo by štát išiel niekoho nútiť, ani v tom Slovinsku nikto nikoho nenútil, ani v tom Belgicku, proste tí ľudia si dobrovoľne tie dlhopisy nakúpili a majú z toho veľmi pekný výnos a boli veľmi spokojní.

Analytik Stanislav Pánis pre RTVS povedal:

V mnohých krajinách je to tak, že tieto emisie sú oslobodené od dane z príjmu, čo následne ich robí o to viac atraktívnymi, zaujímavými v porovnaní s bežnými sporiacimi produktami.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Čo na to Slováci a banky?

Zatiaľ sa dá len špekulovať o tom, či by bol medzi ľuďmi o štátne dlhopisy záujem. Slovensko má dlhodobo problém s nízkou finančnou gramotnosťou obyvateľstva a to vytvára prekážky pre investičné rozhodnutia.

Na druhej strane zostali banky, ktoré môžu ľahko stratiť vklady svojich klientov v prípade, že by sa Slováci skutočne rozhodli pre investovanie svojich peňazí do štátnych dlhopisov.

Takáto situácia by mohla vyvolať tlak na vyššie zhodnotenie peňazí v bankách, čo by klienti zaiste ocenili, keďže aktuálne úroky na bežných účtoch nedosahujú ani výšku inflácie.

Wallstreetpepe PC banerCatslap ICO mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.