Štát chystá zmeny, ktoré zasiahnu druhý pilier. Minister prezradil detaily

  • Druhý pilier čakajú významné zmeny, no tentoraz v prospech sporiteľov.
  • Minister práce Erik Tomáš chce jeho kľúčové parametre zakotviť v ústave.
  • Aké konkrétne zmeny pripravuje a prečo je ich ochrana v ústave taká dôležitá?
Ekonomika Druhý pilier by mal dostať vyššiu ústavnú ochranu
Druhý pilier by mal dostať vyššiu ústavnú ochranu. Zdroj: shutterstock.com/Kudla/Skrypnikov Dmytro
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Druhý pilier prešiel počas svojej existencie niekoľkými zásadnými zmenami. Ministerstvo práce aktuálne plánuje ústavnú ochranu minimálnych odvodov do druhého piliera. Rokuje o tom už aj s opozíciou. Aké zmeny nás čakajú a čo to znamená pre budúcich dôchodcov?

Otázka stability druhého dôchodkového piliera trápi mnohých Slovákov. Striedanie vlád totiž prinášalo neustále zmeny pravidiel, čo výrazne oslabovalo dôveru v celý systém. Teraz však prichádza pre 1,5 milióna sporiteľov nádej na trvalejšie riešenie.

Druhý pilier by mal získať vyššiu ústavnú ochranu

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) nedávno prezradil, že jeho ministerstvo pripravuje novú legislatívu, ktorá by mala zabezpečiť väčšiu stabilitu druhého piliera.

„Ja by som bol najradšej, že keď už druhý pilier existuje a je dokonca zakotvený v ústave, aby sme dosiahli určitú celospoločenskú dohodu aj s opozíciou na tom, že minimálna výška odvodov do II. piliera by bola ústavne garantovaná,” uviedol minister Tomáš, ako informuje Pravda.

O návrhu už ministerstvo rokuje aj s opozíciou, keďže na schválenie ústavného zákona je potrebná kvalifikovaná väčšina, teda minimálne 90 hlasov v parlamente.

Sporíte si v druhom pilieri?

Prečo je ústavná ochrana dôležitá?

Od vzniku druhého piliera v roku 2004 došlo k viacerým zásadným zmenám, ktoré ovplyvnili jeho fungovanie. Menila sa výška odvodov, možnosti vstupu či výstupu, ako aj ďalšie parametre.

Druhý pilier bol už viackrát otváraný. V roku 2024 sa opäť znížili príspevky, ktoré doň Slováci odvádzajú a hovorí sa aj o ďalšom znížení, čo otriasa dôverou sporiteľov v tento dôchodkový systém.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.

Najčítanejšie články

1

Vlaky zadarmo pre seniorov majú svoje obmedzenia. Na toto si musíte dať pozor

2

Návod, ako legálne zarábať na Bitcoine bez platenia daní

3

Vlaky zastavia, nastúpia bagre. Na dôležitej trase sa chytá niekoľkodňová výluka

4

Komplexná analýza a predpovede ceny zlata na roky 2025 až 2030

5

Dôchodky budú nižšie. Slováci by sa na to mali pripraviť

PR články

Perfektné načasovanie investície? Mýtus, na ktorý netreba čakať

Marek Jendrál  | 7. marca 2025

V roku 2020 sa Bitcoin prepadol pod hranicu 5 000 eur, čo vyvolalo vlnu paniky a predikcie o jeho zániku. Zakladateľ Binance Changpeng Zhao (CZ) v tom čase uviedol, že sa teší na deň, keď médiá budú hlásiť, že Bitcoin padol zo 101 000 eur na 85 000 eur.

Kryptomeny a správne obchodovanie