- Minister Kamenický je presvedčený, že tieto kroky sú nevyhnutné na stabilizáciu slovenských verejných financií.
- Vláda si stanovila ambiciózny cieľ – znížiť deficit verejných financií na tri percentá HDP do roku 2027.
- Ministerstvo financií pod vedením Ladislava Kamenického pripravuje zvýšenie daní z hazardných hier.
Slovenská vláda sa chystá zaviesť novú daň, ktorá zasiahne jednu z najobľúbenejších zábaviek Slovákov. Ministerstvo financií pod vedením Ladislava Kamenického totiž pripravuje zvýšenie daní z hazardných hier. Tento krok je súčasťou širšieho plánu na ozdravenie verejných financií a zníženie deficitu štátneho rozpočtu, píše portál Peniaze.sk.
Hazard na Slovensku zažíva nevídaný rozmach. Len v minulom roku Slováci stavili na hazardné hry neuveriteľných 21,4 miliardy eur, z čoho prehrali 1,3 miliardy. Tieto čísla predstavujú dramatický nárast oproti roku 2019, keď celková výška stávok dosahovala len 4,1 miliardy eur. Za päť rokov tak došlo k nárastu o viac ako 500 percent. Priemerný Slovák ročne minie na stávkovanie približne 500 eur.
Minister financií Ladislav Kamenický už naznačil, že jeho rezort začne pracovať na nových opatreniach od polovice januára. „Musíme to urobiť tak, aby sme peniaze aj reálne vybrali,” zdôraznil minister. Upozornil pritom na riziká spojené s príliš vysokým zdanením hazardu. Hrozí totiž, že hazardné spoločnosti by mohli opustiť slovenský trh alebo by sa hráči mohli presunúť na online platformy, čo by mohlo ohroziť výber daní.
Kamenický zároveň ubezpečil, že ministerstvo neplánuje meniť systém paušálnych výdavkov pre živnostníkov. K otázke druhého dôchodkového piliera sa však odmietol jasne vyjadriť. „Nebudem hovoriť nič k druhému pilieru, je to téma nášho koaličného partnera. Ako som povedal, u mňa je všetko otvorené z pohľadu ministra financií,” uviedol.
Ozdravovanie verejných financií je podľa ministra nevyhnutné, ak sa chce Slovensko vyhnúť vážnym problémom s financovaním svojich potrieb. Varoval, že neklesajúci deficit by časom mohol viesť k ťažkostiam pri predaji štátnych dlhopisov.
To by mohlo spôsobiť komplikácie pri získavaní zdrojov na fungovanie štátu. V najhoršom prípade by sa Slovensko mohlo ocitnúť až na pokraji bankrotu.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.