Správy o možnej regulácií stablecoinov vyvolali rozruch – čo nakoniec urobí FED?

Ekonomika Stablecoiny stratili paritu
Stablecoiny stratili paritu. Zdroj: shutterstock.com/Neirfy
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Prezident FEDu v Bostone, Eric Rosengren skonštatoval, že niektoré stablecoiny na čele s Tetherom môžu byť rušivým faktorom pre krátkodobé úverové trhy. Podľa neho si stablecoiny zaslúžia pozornosť najmä vďaka exponenciálnemu rastu. Táto správa vyvolala mnoho otázok a najmä obavy z regulácie. Môže to však byť iba úvaha do budúcna.

Ak príde regulácia stablecoinov, kryptosvet to výrazne pocíti

V prezentácií s názvom „Finančná stabilita”, Rosengren oboznámil, že Tether (USDT) je súčasťou troch rôznych výziev finančnej stability do budúcnosti. Tri výzvy sa týkajú najmä trhu s nehnuteľnosťami, úverové hospodárstvo v čase krízy a pravidelné narušenie trhov s krátkodobými úvermi. V poslednom prípade bol Tether označený za možného narušiteľa.

V prezentácií sa ďalej uvádza, že stablecoiny rastú obrovskou rýchlosťou a aktuálne už predstavujú 20% celkovej hodnoty primárnych podielových fondov na trhu.

Exponenciálny rast stablecoinov. Zdroj: BostonFED.org

Exponenciálny rast stablecoinov. Zdroj: BostonFED.org

Rosengren skonštatoval:

„Dôvodom prečo by sme mali byť znepokojení stablecoinami je to, že rastú exponenciálne a  závratnou rýchlosťou. Myslím si, že musíme uvažovať v širšom spektre, či stablecoiny nie sú hlavným narušiteľom krátkodobých úverových trhov.”

Každopádne prezentácia vyvolala rozruch a obavy z možnej regulácie stablecoinov, čo by pre kryptosvet neboli pozitívne správy. Caitlin Long, generálna riaditeľka finančnej skupiny Avanti, bola prvá, čo vyhlásila poplašné správy. Podľa nej federálny rezervný systém pripravuje základy pre regulačné zákony.

Budúcnosť je nejasná

No nakoniec aj samotný Rosengren zaujal miernejší postoj. Ten poznamenal, že rast stablecoinov nie je jedinou hrozbou. Je preto potrebné vyhodnotiť riziká, ktoré by mohli stablecoiny predstavovať, ak budú naďalej rásť.

„Obávam sa, že trh so stablecoinami, ktorý je aktuálne neregulovaný, rastie a stáva sa dôležitým faktorom našej ekonomiky. Musíme byť preto opatrní a brať vážne to čo sa môže stať. V budúcnosti, by mohol  nastať vážny problém s finančnou stabilitou, ak nezačneme premýšľať nad tým, čo sa stane so stablecoinami.”

Rosengren na záver poznamel, že krytie Tetheru a iných stablecoinov v podstate vyzerá ako prvotriedny fond na peňažnom trhu, ale s väčším rizikom.

Spoločnosť Tether ešte v marci zverejnila svoje rezervy.

Môže Vás zaujímať: Tether Holdings Limited prvýkrát zverejnila súvahu svojho majetku

Vo februári bola vyhotovená dohoda s newyorským úradom o urovnaní žaloby, podľa ktorej spoločnosť Tether nesprávne uviedla svoje rezervy a krytie fiatovou menou.