[Správy] Killer App Etherea: Nezastaviteľné domény – Facebook update: Nová roadmapa a spustenie 2020 – TRON prehral súd s Disney

Memex PC bannerBitmarkets

Ethereum umožnilo rozvoj inteligentných platforiem. Vďaka technologickému pokroku umožnilo jednoduchú tvorbu decentralizovaných aplikácií. Ďalšou veľkou vecou na ETH sieti nezastaviteľné domény. Facebook vydal novú roadmap a aj napriek kontroverzii ďalej plánuje spustenie v roku 2020. TRON sa snažil dostať svoju obchodnú značku do USA, tam sa však stretol s firmou Disney a tá urobila s TRONom rýchly proces.

Profesionálna analýza – 21.12.19 Update altcoinov – LTC, ETH, NEO

Nezastaviteľné domény

Podľa serveru Dapp.com sa stala aplikácia Unstoppable Domains najvyužívanejšou zo všetkých aplikácií na ETH sieti. Ich produktom sú nezastaviteľné .crypto domény. Unstoppable Domains v podstate tvorí register domén, kde si používateľ môže registrovať svoju doménu a následne ju prepojiť s kryptomenovou adresou.

Blockchainová doména .crypto je podobná ako .com či .org. na to, že register domén je uložený na blockchaine. Blockchainové domény dokážu dve veci, ktoré normálne domény nedokážu. V prvom rade je to zjednodušenie kryptomenových platieb a v druhom rade je to budovanie necenzurovateľných webových stránok.

Blockchainové domény nahrádzajú kryptomenové adresy ľudsky čitateľným variantom. Namiesto takejto adresy 0xC257274276a4E539741Ca11b590B9447B26A8051 naraz môžete mať napr. Trading11.crypto. V rámci jednej domény môžete pripojiť mnoho kryptomenových peňaženiek, a to nielen ETH, ale napr. aj BTC či LTC. Ak chce niekto poslať transakciu, stačí mu napísať Trading11.crypto a odoslať.

Rovnaká doména môže byť tiež použitá na budovanie webov. Blockchainové domény nepatria do starej infraštruktúry ovládané ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). Blockchainové domény sú uložené vami a to veľmi podobne ako  kryptomeny uložené v peňaženke. Bez privátneho kľúča s nimi nikto nemôže nič robiť.

A teraz prichádza najlepšia časť. Po prepojení s decentralizovaným úložiskom dát môžu vznikať naozaj nezastaviteľné domény. Decentralizované úložiská dát ešte nie sú na takej úrovni, aby podporovali veľké aplikácie a weby, avšak blíži sa doba, keď internet opäť nastúpi na cestu decentralizácie a zhubný vplyv masívnych korporácií ako Google, Amazon či Alibaba opadne.

Zdá sa, že Ethereum našlo svoje ďalšie využitie, ktoré má presah aj do ostatných blockchainov.

Facebook: Libra Roadmap #2

Facebook vydal novú roadmapu pre Libru. Roadmap 2 je zhrnutím toho, čo sa podarilo a na čom sa bude ďalej pracovať. Momentálne Libra Pre-mainnet, kde funguje 8 validátorov, ktorí používajú funkčný fullnode softvér. Podľa blogu, ktorí vývojári Libry vydali, to vyzerá, že spustenie mainnetu bude môcť prebehnúť v budúcom roku. To však neznamená, že sa dočkáme funkčného produktu, pretože implementácia Libry do existujúcich systémov môže vyžadovať viac času.

Podľa správy sa teraz Facebook chce zamerať na prilákanie širšej, netechnickej komunity, ktorá by sa mala podieľať na vývoji ekosystému Libry. Zapojiť širokú komunitu je jedným z hlavných cieľov druhej roadmapy.

Facebook čelil masívnej kritike zo strany národných štátov. Nemecko a Francúzsko ohlásili, že budú proti projektu bojovať a nebudú ho chcieť povoliť na svojom území. Podobne na tom bola aj kryptomenová komunita. Libra je na tom podobne ako TRON či EOS. V podstate ide o firemnú sieť, na ktorej prevádzke sa podieľajú schválené tretie strany. To znamená, že decentralizácia je na extrémne nízkej úrovni a sieť bude prakticky pod kontrolou Facebooku.

Po silnej kritike však záujem opadol. Mnohí očakávali minimálne spomalenie projektu Libry, lenže to sa nekoná a Libra pokračuje ďalej a zdá sa, že je na dobrej ceste na spustenie Mainnetu v roku 2020.

Súboj rivalov – Disney vs. TRON

V USA sa odohrala právnická bitka. by sa dala nazvať súbojom rivalov. Na jednej strane stál marketingový projekt TRON, ktorý ťaží z rozvoja gamblingu na blockchaine. TRON je známy pre svoj agresívny marketing a nemorálne správanie (útok na Digibyte cez Poloniex a opísanie whitepapera ETH bez citácií). Keď chcel Justin Sun získať ochrannú známku, postavila sa mu do cesty ďalšia, temná inštitúcia, ktorou nie je nikto iný ako Disney.

Spoločnosť Disney je známa pre svoje mnohé prešľapy a obrovskú chuť žalovať všetkých okolo seba. S tým sa napr. stretol známy DJ Deadmau5, ktorého Disney žalovala z použitia masky myši na koncertoch. Tu je zoznam najväčších problémov spoločnosti Disney. Disney vytvorila v roku 1982 film TRON a okolo neho aj celý brand zahŕňajúci filmy, seriály a hry.

Keď Justin Sun a Nadácia TRON požiadali o trademarky ako TRON, TRON NETWORK a TRONIX, Disney bola proti. A americký regulátor nakoniec dal za pravdu organizácii Disney. Kryptomena TRON tak v USA našla silného protivníka.

Čo čítať ďalej:

https://trading11.com/cardano-ada-cz-sk-bezvadna-komunitni-prace-ze-ktere-si-ostatni-skupiny-mohou-vzit-priklad/

 

 

 

 

Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.