[Správy] Bitcoin bojuje o udržanie rastu – Ako bude vyzerať ETH 2.0 – XRP vypustilo miliardu tokenov za 225 miliónov dolárov

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Cena BTC síce zažila v nedeľu prepad, ale aj tak vytvorila nové higher low na hodinovom grafe. Budúci rok by malo uzrieť svetlo sveta ETH 2.0. Nový dizajn druhej najobľúbenejšej siete sa radikálne premení. Ripple vypustil do obehu miliardu XRP. Ripple celkovo kontroluje vyše 50 % všetkých tokenov. V obehu je zatiaľ len 42 % mincí a zvyšok držia zakladatelia XRP. 

Bitcoin na pomalom vzostupe

Po zbesilej prvej polovici roka 2019 sa Bitcoin upokojil a postupne oslabuje. Neúspešný pokus o prerazenie smerom nadol nakoniec vyústil do odrazu, ktorý nás doviedol priamo doprostred zostupného kanála. Tým sa vytvorila formácia stúpajúceho klinu, ktorá sa cez víkend dočkala svojho vyústenia, ktoré nakoniec BTC poslalo opäť dole.

Bitcoin od piatka stratil 7,63 %. Ale aj tak sa na hodinovom grafe tvorí higher lows, čo signalizuje vzostupný trend. Zatiaľ teda mierime skôr k hornej hranici kanála. Tá sa teraz nachádza na úrovni 8 750 dolárov za BTC.

Bitcoin má tak zatiaľ vytýčenú cestu. Strednodobý výhľad je klesajúci (pozri, modrý kanál) a krátkodobo sme na ceste smerom k hornej hranici. Dlhodobý trend je potom jasný. Od začiatku roka mierime smerom nahor a to sa dá aplikovať aj na celý Bitcoin, ktorého bull market fakticky trvá celú existenciu BTC.

Ako bude vyzerať ETH 2.0

Ethereum pomaly, ale iste mieri za svojím upgradom, ktorý má prísť v prvej polovici budúceho roka. Ten prinesie hneď niekoľko zásadných zmien. ETH prejde na PoS formu hľadania konsenzu v sieti. Okrem iného sa tiež zmení štruktúra siete.

Profesionálna analýza – 30.11.19 Update altcoinov – ADA, IOTA, DASH

Kým ETH 1 bolo osamelým chainom, tak ETH 2 sa bude skladať z 1 025 rôznych chainov. V strede systému bude chain menom Beacon chain, ktorý bude zodpovedný za overovanie konsenzu v sieti a bezpečnú prevádzku nového ETH. 1 024 ďalších chainov budú tzv. shardy. Tie budú na hlavný chain napojené. Vytvorí sa tak možnosť, ako veľmi výrazne zvýšiť škálovateľnosť siete.

Pre ťažiara je dôležitá informácia, že chain ETH 1 pobeží simultánne s ETH 2. Postupné zdvíhanie obtiažnosti ťažby na pôvodnom chaine dá ťažiarom možnosť prejsť na iné mince alebo ťažbu pomaly ukončiť.

V rámci PoS bude minimálne stakovaná suma 32 ETH a podľa slov Vitalika Buterina bude návratnosť približne 2 – 6 % stakovaných mincí ročne. Buterin tiež dodal, že nejde vlastne ani o pasívny príjem, pretože overovateľ bude musieť mať stále zapnutý uzol, ktorý však nebude ani zďaleka taký náročný na elektrinu ako PoW ťažba.

ETH tiež čaká skorý update Istanbul, ktorý by mal pôvodný chain dostať na 300 – 500 transakcií za sekundu. To je dobrá správa pre dočasný vývoj, pretože vývojárom umožní škálovať aplikácie postavené na ETH.

XRP vypustilo miliardu tokenov – Viac ako 50 % stále mimo obehu

XRP je rozhodne kontroverzný token. Nejde o blockchain. Pri XRP sa neplatia poplatky za transakcie. To je možné iba vďaka tomu, že XRP je stále silne centralizované pod vplyvom Ripple. Práve vďaka centralizácii sa nemusia platiť také poplatky. Overovatelia v sieti sú totiž primárne vyberaní spoločnosťou Ripple ako dôveryhodné entity.

Spoločnosť Ripple na začiatku vytvorila na 100 miliárd mincí. A tie sa postupne vypúšťajú do obehu. V obehu je približne 42 % tokenov a zvyšok je vo vlastníctve spoločnosti Ripple. Trh s XRP tak v budúcnosti bude musieť pojať viac ako polovicu terajšieho objemu.

To vyvoláva dve otázky. Prvá je, či nejde o prílišnú centralizáciu, kedy absolútnu väčšinu tokenu vlastní firma Ripple a jej zakladatelia. Druhá otázka je potom, či bude vôbec dostatočný dopyt po nákupoch XRP. Dnes Ripple vypustil do obehu ďalšiu miliardu XRP tokenov a to v hodnote 225 miliónov dolárov.

Čo čítať ďalej:

[Video Analýza] Príde ďalší dump na BTC? – Scenár, ktorý sa niekomu nemusí páčiť

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.