[Správy] 1.1 miliardy Vechainu ukradnutých – 74% BTC miningu je v Číne – Nadácia ETH zarobila 100 miliónov predajom na ATH

BitmarketsKvakomat mobil

Vechain postihla masívna krádež tokenov. Tá bola zapríčinená ľudskou chybou v tíme Vechain. V Číne prebieha 74 % ťažby. Podľa novej štúdie sa Bitcoin stáva čím ďalej tým viac centralizovaným. Vitalik Buterin prehovoril o tom, ako Nadácia Ethereum zarobila na predaji ETH mincí na alltime high. Podľa Buterina získala nadácia 100 miliónov dolárov.

Vechain cieľom krádeže

Nadácia Vechain prišla s nemilú správou. Nadácii bola odcudzená Buyback adresa, ktorá držala približne 1.1 miliardy Vechain mincí. Buyback adresa má špecifický účel. Nadácia z trhu postupne odkupuje mince, ktoré sú už v obehu, a tým v podstate umelo zdvíha cenu, respektíve stabilizuje cenový vývoj.

Viac informácií – Longy na All-Time High – Manipulácia s trhom?

Podľa správy Vechain Nadácie sa chyba stala pri jednom z ich zamestnancov. V rámci vyšetrovania sa ukázalo, že incident bol spôsobený faktom, že privátny kľúč k buyback adrese bol ukradnutý už v čase tvorby peňaženky. Za stratu mohol zamestnanec, ktorý zanedbal svoje povinnosti, stojí vo vyjadrení nadácie.

Približne 2% celkového množstva Vechain tvorí 1.1 miliardy. Takáto udalosť nie je vôbec obvyklá, pretože väčšina ukradnutých mincí pochádza z hackov. Prosté ukradnutie privátneho kľúča je pomerne výnimočné a pre Vechain je to veľmi nepríjemná udalosť.

Nadácia však rýchlo tieto ukradnuté financie označila a najväčšie burzy tak nebudú tieto mince prijímať z dôvodu, aby ich nemohol útočník premeniť na inú menu. Cena Vechainu reagovala oslabením o 10%. To je ale pri altcoinoch pomerne bežná vec. Isté je, že reputácia Vechainu dostala citeľný zásah.

Bitcoin je geologicky centralizovaný

Spoločnosť Coinshares vydala report zo svojho výskumu BTC. Podľa ich záverov je Bitcoin geologicky centralizovaný v Číne. To znamená, že väčšina ťažby prebieha v Číne a podľa Coinshares to so sebou nesie riziká centralizácie a ohrozenia fundamentálnych vlastností Bitcoinu.

Na čínskom území teraz prebieha 74 % ťažby. A polovica z tohto čísla je navyše sústredená do jedinej čínskej provincie. V čase písania tejto správy je 74% hash power bitcoinovej siete pod kontrolou čínskych mining poolov. Ťažobné spoločnosti v investičných združeniach nemôžu byť priamo kontrolované čínskymi autoritami, ale manažéri týchto poolov žijú všetci v Číne, a preto podliehajú čínskym zákonom, stojí v reporte.

Coinshares ďalej uvádza, že táto forma centralizácea vedie k ohrozeniu BTC treťou stranou, ktorou je v tomto kontexte myslená Čínska vláda. Komunistická diktatúra tak môže priamo zasiahnuť do ťažby Bitcoinu a ohroziť tak celú sieť práve prostredníctvom moci, ktorú nad manažérmi poolov.

https://twitter.com/cz_binance/status/1205178744287031296

Bitcoin s čínskou centralizáciou zápasí dlhšie. Ťažiari majú v Číne veľmi lacnú elektrinu, a teda im nie je jednoduché konkurovať. Podľa vyjadrenia šéfa Binance podporuje Čína ťažbu BTC v snahe o kontrolu BTC siete. Celá výskumná správa je na prečítanie tu a nachádzajú sa v nej hodnotné informácie, najmä pre ťažiarov BTC. Po halvingu si totiž veľká skupina ťažiarov so starými ťažobnými prístrojmi nevystačí.

Ethereum zarobilo 100 miliónov dolárov predajom tokenov na ATH

Vitalik Buterin v interview na kanáli The Portal prezradil, že presvedčil členov Nadácie Ethereum o predaji 70 000 ETH na ATH. Nadácia tak získala približne 100 miliónov dolárov, z ktorých naďalej financuje svoju prácu na rozvoj samotnej mince, ale aj ekosystému ETH.

Sám Buterin tiež na tomto parabolickom raste zarobil, keď predal v tej istej dobe 30 000 ETH, čo bolo niečo okolo 22 miliónov dolárov. Buterin tiež uviedol, že je rád za klesajúcu cenu ETH. Podľa jeho slov zatiaľ ETH neprináša takú hodnotu, aby jeho evaluácia dosahovala tak vysoké čiastky.

Hoci ETH zažilo prepad zo 1400 dolárov na 80 dolárov za mincu, stále sa drží na druhom mieste v trhovom zhodnotení. Ethereum nedávno úspešne prešlo hard-forkom Istanbul a na začiatok budúceho roka sa plánuje prechod na ETH 2.0 a PoS. Ethereum Nadácia má navyše dostatok peňazí na financovanie rozvoja ekosystému.

Čo čítať ďalej?

13.12.19 Technická analýza BCH/USD – Čeká nás pohyb o velikosti 30–45 %, ale jakým směrem?

txbOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.