SPP prezradila, ktorý spôsob vykurovania Slováci preferujú

  • Slováci už začali doma kúriť.
  • Ktorý spôsob vykurovania majú najradšej?
  • Odborník vysvetľuje, prečo to tak je.
Ekonomika Slováci majú obľúbený spôsob vykurovania
Slováci majú obľúbený spôsob vykurovania. Zdroj: shutterstock.com/ilmarinfoto
BitmarketsBitmarkets

Využívanie plynu ako primárneho spôsobu vykurovania slovenských domácností je stále na vrchole preferencií. Podľa údajov, ktoré v pondelok zverejnila spoločnosť SPP-distribúcia, až 91 % Slovákov by si opäť zvolilo tento spôsob vykurovania.

Plynové kondenzačné kotly sa ukazujú ako cenovo efektívnejšie riešenie v porovnaní s tepelnými čerpadlami, najmä čo sa týka investičných nákladov, píše TASR.

Obľúbený spôsob vykurovania

„Mesačné náklady na energie pri týchto dvoch moderných technológiách sú približne rovnaké, avšak investičné náklady na tepelné čerpadlo sú až štvornásobne vyššie. To znamená, že človek nemusí byť geniálnym matematikom, aby si vypočítal, že nie je možné vygenerovať dostatočnú úsporu na to, aby sa cena tepelného čerpadla vrátila oproti plynovému kotlu.

Toto platí najmä v prípadoch, keď už v dome existuje prípojka a rozvody plynu. V takom prípade zemný plyn zostáva najlacnejším a najdostupnejším nízkoemisným riešením,” vysvetlil Jerguš Vopálenský, vedúci rozvoja sieťového obchodu spoločnosti.

Na základe prieskumu, ktorý spoločnosť vykonala medzi svojimi zákazníkmi, sa ukázalo, že väčšina domácností stále považuje zemný plyn za najvýhodnejší spôsob vykurovania.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Cena plynu je pre 29 % respondentov hlavným dôvodom jeho voľby. Okrem toho, zákazníci oceňujú aj komfort a dostupnosť tohto spôsobu vykurovania. Zaujímavé je tiež zistenie, že 38 % používateľov zemného plynu nevyužíva žiadne doplnkové energetické zariadenia, čím potvrdzujú jeho dostatočnú efektivitu.

Žiadne obavy

SPP-distribúcia zároveň uviedla, že spotrebitelia nemusia mať obavy z prípadného zákazu kúrenia plynom, ktorý by mohla priniesť nová smernica Európskej únie o energetickej hospodárnosti budov.

„V skutočnosti táto smernica kladie dôraz na zvyšovanie energetickej efektívnosti a znižovanie emisií, pričom ponecháva priestor aj pre plynné nosiče energie. Nové rodinné domy v energetickej triede A0 môžu byť stále vykurované zemným plynom,” uviedla spoločnosť.

Čo hovorí nová smernica?

Podľa novej smernice sa jednotlivé členské štáty EÚ majú zamerať na dlhodobú stratégiu renovácie budov a postupné nahrádzanie fosílnych palív. Táto stratégia však neobsahuje záväzné obmedzenia pre koncových spotrebiteľov, ktorí kúria plynom.

„Štát má povinnosť podporovať implementáciu obnoviteľných plynov, ako sú biometán a vodík, čím môže plniť záväzky smernice, bez toho, aby to ovplyvnilo spotrebiteľov využívajúcich zemný plyn,” doplnil Vopálenský.

V praxi to znamená, že plyn ako zdroj energie ostáva pre slovenské domácnosti nielen preferovaným, ale aj cenovo dostupným riešením, ktoré je v súlade s cieľmi znižovania emisií a energetickej efektívnosti.