Spôsobujú mobilné telefóny rakovinu mozgu? Najnovšia štúdia prekvapila výsledkami

  • Väčšina ľudí si dnes už bez telefónu nedokáže predstaviť život.
  • Mnohí sa však boja zdravotného rizika.
  • Sú tieto zariadenia skutočne nebezpečné, alebo sme sa doposiaľ mýlili?
Off topic Mobilné telefóny nie sú také nebezpečné, ako sme si mysleli
Mobilné telefóny nie sú také nebezpečné, ako sme si mysleli. Zdroj: shutterstock.com/maxbelchenko
BitmarketsBitmarkets

Mobilné telefóny sú dnes neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Pre väčšinu ľudí sú to zariadenia, ktoré majú neustále pri sebe. S narastajúcim používaním sa však často vynára otázka – Môžu mobilné telefóny spôsobiť rakovinu mozgu?

Odpoveď na túto otázku nám prináša najnovšia štúdia, ktorú vykonali austrálski vedci v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Výsledky, o ktorých informoval portál The Guardian naznačujú, že naše obavy o vplyv mobilov na zdravie sú prehnané.

Najväčšia štúdia svojho druhu

Skupina vedcov analyzovala výsledky z viac ako 5 000 štúdií zameraných na vzťah medzi používaním mobilných telefónov a vznikom rakoviny.

Výsledky prekvapili

Z týchto výskumov vybrali 63 najdôveryhodnejších a zistili, že neexistuje dôkaz o tom, že by mobilné telefóny spôsobovali rakovinu mozgu či iné nádory hlavy a krku. Tieto výsledky pokrývajú obdobie takmer troch dekád, od roku 1994 do roku 2022, a potvrdzujú, že ani dlhodobé používanie telefónov nepredstavuje významné riziko.

Prečo vznikli obavy?

Mnohí ľudia majú strach, pretože mobilné telefóny vysielajú rádiové vlny, čo je forma elektromagnetickej radiácie. Keď počujeme slovo „radiácia”, automaticky ho spájame s niečím nebezpečným, no nie každá radiácia je rovnaká.

Napríklad rádiové vlny, ktoré telefóny vysielajú, sa podobajú tým, ktoré používajú rádiové vysielače či mikrovlnné rúry. Ide o nízkoenergetické vlny, ktoré sa nedajú porovnávať s jadrovou radiáciou, pred ktorou sa bežne chránime, vysvetľuje Reuters.

Čo teda vedci zistili?

Výsledky naznačujú, že používanie mobilných telefónov, ani dlhodobé, nespôsobuje rakovinu. Nezistila sa žiadna súvislosť medzi dĺžkou telefonovania, počtom hovorov ani počtom rokov, počas ktorých telefóny používame. Taktiež platí, že v posledných dvoch dekádach počet používateľov smartfónov prudko vzrástol, no výskyt rakoviny mozgu zostal stabilný.

Jedným z dôležitých zistení je aj to, že mobilné telefóny nemajú negatívny vplyv na mužskú plodnosť. Pre ženy sa zistila len malá súvislosť medzi vystavením vysokým dávkam rádiových vĺn a nižšou pôrodnou hmotnosťou detí, no tieto prípady sa vyskytli iba pri oveľa vyšších úrovniach žiarenia, než aké bežne zažívame pri používaní mobilu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Mobilné telefóny sú bezpečné, ale…

Hoci výsledky týchto štúdií ukazujú, že mobilné telefóny nespôsobujú rakovinu, vedci stále odporúčajú určité opatrenia. Napríklad, ak často telefonujete, mali by ste používať handsfree alebo slúchadlá, aby ste znížili vystavenie rádiovým vlnám. Tento prístup nie je potrebný z dôvodu rizika rakoviny, ale ako preventívne opatrenie, keďže mobilné technológie sa neustále vyvíjajú.

Vedci sa v budúcnosti chystajú pokračovať v skúmaní ďalších typov nádorov, ako sú leukémia alebo lymfómy, aby mali ešte komplexnejší obraz. Navyše, keďže mobilné technológie sa neustále menia, bude dôležité sledovať aj nové typy zariadení a ich možné vplyvy na zdravie.

Máte telefón stále pri sebe?

Zaujímavé fakty o mobiloch

Prvý mobilný telefón od spoločnosti Motorola z roku 1983 vážil takmer kilogram a mal obmedzený dosah aj výdrž batérie.

Dnes máme vo vrecku výkonné smartfóny, ktoré sú tisíckrát rýchlejšie ako počítače, ktoré sa používali pri prvej misii na Mesiac.

Hoci mnohé staršie štúdie vyvolali v ľuďoch strach, dnešná veda nám dáva istotu, že mobilné telefóny sú vo všeobecnosti bezpečné na používanie.

Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.