„Spáchali ste trestný čin.” Slovenská polícia upozorňuje na najnovší podvod

  • Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí takúto správu obdržali, jednoducho ju ignorujte a neodpisujte na ňu.
  • S podvodmi sa v dnešnej dobe roztrhlo vrece, popáliť sa môžete aj pri nákupe dovolenky.
Novinky Slovenská polícia upozorňuje na najnovší podvod
Slovenská polícia upozorňuje na najnovší podvod. Zdroj: Shutterstock.com/Queenmoonlite Studio, CC7
BitmarketsBitmarkets

Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti upozorňuje na novú taktiku, s ktorou prišli podvodníci. V tomto prípade sa podvod týka sociálnej siete, ktorú Slováci využívajú denne.

Ak teda používate aplikáciu Whatsapp, zbystrite pozornosť. Podľa polície sa tu totiž šíria falošné predvolanky v menej Policajného zboru SR. V správe stojí, že adresát spáchal trestný čin a má reagovať na správu.

Podvod odhalíte ľahko

Polícia uvádza, že neexistuje nič také, ako kriminálna agentúra sociálnej siete. Okrem toho však podvodníkov môže odhaliť aj pravopis, ktorý nie je práve na najšťastnejšej úrovni.

 

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí takúto správu obdržali, jednoducho ju ignorujte a neodpisujte na ňu. V prípade, že ste však na takúto správu odpísali a podvodníci sa dostali k vašim osobným informáciám, kontaktujte policajný zbor.

Podvody aj pri dovolenkách

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) varuje pred príliš výhodnými online ponukami ubytovania a pobytov. Upozorňuje, že výrazné zľavy alebo požiadavky na platbu vopred prevodom na účet môžu naznačovať podvodné praktiky. Informuje o tom portál Teraz.sk.

NBÚ odporúča pred zaplatením ubytovania overiť jeho názov a prečítať si recenzie. „Vyhľadajte ubytovanie podľa jeho názvu a preštudujte si recenzie a hodnotenia. Nespoliehajte sa len na jeden zdroj. Venujte pozornosť aj historickým recenziám, pretože online recenzie môžu byť manipulované,” upozorňuje úrad. Tiež upozorňuje, že ak je ubytovanie prenajímané, pravdepodobne bude ponúkané na viacerých portáloch.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

V ďalšom kroku odporúča skopírovať adresu z ponuky a vyhľadať ju v mapách. Ak sa ubytovanie na fotografiách nezhoduje s tým, čo je zobrazené na mape, je lepšie ponuku ignorovať a nahlásiť ako podvod.

NBÚ tiež odporúča overiť fotografie z inzerátu. Môže sa totiž stať, že sú ukradnuté z iných ponúk a nezobrazujú skutočné ubytovanie. Rovnako môžu pochádzať z fotobanky. „Preto je dôležité overiť nielen pravosť fotografií, ale aj ich zdroj, aby ste sa uistili, že skutočne zobrazujú to isté ubytovanie,” upozorňuje NBÚ.

Je tiež dôležité zistiť skutočnú osobu, na ktorú môžete v prípade potreby zavolať. Buďte obozretný, ak je kontakt obmedzený iba na e-mail a neexistuje možnosť telefonického rozhovoru.

„Jednou z výnimiek môžu byť veľké platformy, ktoré sprostredkovávajú ubytovanie a vyžadujú, aby komunikácia prebiehala výlučne prostredníctvom ich vlastných nástrojov – často kvôli vašej bezpečnosti,” vysvetľuje NBÚ.

Na záver odporúča zaplatiť za ubytovanie prostredníctvom overených stránok, ktoré sa špecializujú na prenájom. Je lepšie sa vyhýbať ponukám zo sociálnych sietí. Varovným signálom môže byť, ak ubytovanie vyžaduje platbu v hotovosti, cez pochybné platobné metódy, alebo ponúka zľavy za okamžitý prevod.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.