Sociálna poisťovňa upozorňuje na dôležitú zmenu v dôchodkoch

  • Sociálna poisťovňa informuje sporiteľov v druhom pilieri o zásadných zmenách vo vyplácaní dôchodku.
  • Po novom si budú môcť penzisti vybrať, akým spôsobom chcú čerpať svoj dôchodok.
  • Musia však splniť jednu podmienku.
Novinky Sociálna poisťovňa upozorňuje na zmeny v druhom pilieri
Sociálna poisťovňa upozorňuje na zmeny v druhom pilieri. Zdroj: shutterstock.com/Caftor
Flockers PCOkazio mobil

Sociálna poisťovňa prináša zásadné informácie pre všetkých, ktorí si sporia v druhom dôchodkovom pilieri a chystajú sa čerpať svoje úspory. Budúcnosť dôchodkového sporenia sa na Slovensku mení. Na tému upozornil portál Peniaze.

Pre sporiteľov v druhom pilieri prichádzajú od roku 2026 zásadné zmeny. Doteraz si väčšina – až 90 % sporiteľov – vyberala svoje úspory formou jednorazovej výplaty. Nový systém však prináša väčšiu flexibilitu a možnosť rozložiť si financie v čase.

Sociálna poisťovňa upozorňuje na zmeny v druhom pilieri

Kľúčovým parametrom zostáva aj naďalej referenčná suma, ktorá pre rok 2024 predstavuje 651,70 eura. Táto suma zodpovedá priemernej výške starobného dôchodku v prvom pilieri a je rozhodujúca pre jednorazový výber úspor. Podľa odborníka Jozefa Mihála by sa referenčná suma pre rok 2025 mohla vyšplhať až na 688 eur.

Sporíte si v druhom pilieri?

Podstatou novej metódy je, že sporiteľ bude môcť čerpať polovicu svojich nasporených peňazí postupne, počas obdobia zodpovedajúceho polovici mediánu očakávanej dĺžky života.

Časť úspor si nechá penzista vyplácať vo forme doživotného dôchodku. Tento model má sporiteľom poskytnúť väčšiu istotu a kontinuitu príjmu v dôchodkovom veku.

Predseda Asociácie dôchodcových správcovských spoločností Miroslav Kotov pre RTVS vysvetlil:

Potom si s úsporami v druhom pilieri môže robiť, čo chce. Môže si vybrať jednorazovo, môže si ich vyberať postupne, alebo si za ne môže dokúpiť doživotný dôchodok v životnej poisťovni.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.