- Od januára sa kompletne menia pravidlá v rodičovských dôchodkoch.
- Sociálna poisťovňa úplne zastavila ich vyplácanie.
- Penzisti prišli o 300-eurový príspevok, namiesto neho dostanú len desiatky eur.
Sociálna poisťovňa prestala vyplácať dôchodok, ktorý poberali statisíce Slovákov. Od začiatku roka 2025 vstúpili do platnosti zásadné zmeny v systéme rodičovských dôchodkov. Sociálna poisťovňa prestala vyplácať rodičovské dôchodky, ktoré v minulom roku dosahovali výšku v priemere 280 eur ročne a poberalo ich viac ako 900-tisíc seniorov, informuje RTVS.
Sociálna poisťovňa nebude vyplácať rodičovské dôchodky
Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) oznámil prechod na úplne nový systém.
Rodičovský dôchodok už nebude vyplácaný z odvodov do Sociálnej poisťovne, ale z asignácie daní fyzických osôb.
Pracujúce deti budú môcť po novom poukázať dve percentá z daní matke a ďalšie dve percentá otcovi.
Sociálna poisťovňa už novembri informovala o tom, že prestane vyplácať rodičovský dôchodok aj tým penzistom, ktorým bol priznaný.
Kompenzáciou rodičovského dôchodku bude asignácia podielu zaplatenej dane. Deti budú môcť prispieť 2 % z dane každému rodičovi, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku alebo výsluhového dôchodku.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Penzisti dostanú po novom podstatne nižší príspevok
Zmena prinesie značné zníženie finančnej podpory pre seniorov. Predseda KDH Milan Majerský upozornil na dramatický rozdiel:
Prechodom na asignačnú daň to budú už len desiatky eur. Približne 28 eur ročne, oproti doterajším takmer 300 eurám.
Hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr objasnil mechanizmus:
Dieťa vo svojom daňovom priznaní za rok 2025, ktoré podá v roku 2026, vyznačí, či si želá vyplatiť tento rodičovský dôchodok – dve percentá matke a dve percentá otcovi. A následne SP na základe údajov, ktoré dostane z Finančného riaditeľstva SR, tieto asignácie z dane našim klientom vyplatí.
Predseda Jednoty dôchodcov Slovenska Michal Kotian zdôraznil pozitívny aspekt dobrovoľnosti. Vysvetli, že deti, ktoré nechcú podporovať svojich rodičov z rôznych dôvodov, napríklad kvôli rozvodom alebo zanedbávaniu starostlivosti, nemusia asignáciu poskytnúť.
Vláda argumentuje, že pôvodný systém diskriminoval seniorov bez detí alebo so zdravotne znevýhodnenými deťmi. Zmena je súčasťou konsolidačného balíka, ktorého cieľom je šetrenie v štátnom rozpočte.
Táto reforma významne mení charakter medzigeneračnej solidarity na Slovensku. Kým doteraz bola podpora rodičov systematická a garantovaná štátom, po novom bude závisieť výlučne od individuálneho rozhodnutia detí a ich daňového priznania.