- Sociálna poisťovňa má vážny problém s hospodárením.
- Jej príjmy ani len zďaleka nestačia na vyplácanie dôchodkov a dávok.
- Rekordnú stratu nepokryje ani celý konsolidačný balíček vlády.
Riešenie tejto katastrofálnej situácie v súčasnosti neexistuje. Ponúkajú sa len dve možnosti. Prvou je zvýšenie odvodového zaťaženia pracujúcich do takej miery, aby pokryli výdavky na stále väčší počet penzistov. Druhá možnosť je zníženie dôchodkov.
Slováci vedia, že dôchodkový systém na Slovensku je kvôli demografii neudržateľný a preto si na penziu sporia aj v druhom a treťom pilieri.
Vláda v minulom roku pomohla Sociálnej poisťovni tým, že znížila príspevky do druhého piliera.
Kým ešte donedávna posielali Slováci do dôchodkových fondov 5,5 percenta, teraz sú to už len 4 percentá. Tento rozdiel v príspevkoch poputoval do Sociálnej poisťovne. Namiesto toho, aby si Slováci nasporili na vlastnú penziu, prispievajú o niečo viac na súčasných penzistov.
Odborník na dane a dôchodky, Jozef Mihál, už v závere minulého roka varoval, že vláda do druhého piliera zasiahne znova.
Jozef Mihál na sociálnej sieti uviedol:
Znova sa hovorí o znížení príspevkov do druhého dôchodkového piliera zo súčasných 4 % z hrubej mzdy na 3 % z hrubej mzdy.
Napriek tomu, že druhý dôchodkový pilier prináša Slovákom vyššiu istotu penzijných príjmov než štátny dôchodkový systém, Slováci sa na neho kvôli zásahom vlády nemôžu spoľahnúť.