Sociálna poisťovňa môže bez varovania stiahnuť dôchodok z účtu. Urobí to v tomto prípade

  • Sociálna poisťovňa vypláca Slovákom dôchodky vopred.
  • Práve preto môžu nastať situácie, kedy si ich vyžiada späť.
  • Niektorí penzisti môžu prísť o dôchodok až na tri mesiace.
Novinky Sociálna poisťovňa môže stiahnuť vyplatený dôchodok
Sociálna poisťovňa môže stiahnuť vyplatený dôchodok. Zdroj: shutterstock.com/Inside Creative House/LarysaPol
BitmarketsKvakomat mobil

Sociálna poisťovňa vypláca dôchodky vždy vopred. To znamená, že ak niekto dostáva penziu napríklad 20. januára, táto suma je určená na obdobie od 20. januára do 19. februára. Práve tento systém môže v niektorých prípadoch spôsobiť Slovákom nepríjemné prekvapenie. Na tému upozornil portál Pravda.

Sociálna poisťovňa môže dôchodky z účtov stiahnuť späť

Predstavte si situáciu – práve vám zomrel blízky príbuzný a vy zistíte, že Sociálna poisťovňa stiahla peniaze z jeho účtu. Môže to urobiť? Áno, a deje sa to častejšie, ako si myslíte. Prinášame vám detailný pohľad na to, kedy a prečo sa to stáva.

Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne, vysvetľuje na konkrétnom príklade:

Ak napríklad mal človek splatnosť dôchodku 2. dňa v mesiaci, a ten pripadol na nedeľu, Sociálna poisťovňa poukazuje dôchodok na účet penzistu už v piatok, teda 31. deň v uplynulom mesiaci.

A ak ten človek zomrie v sobotu 1. deň v mesiaci, Sociálna poisťovňa si tento dôchodok vyžiada z banky späť, lebo už dôchodcovi nepatril.

Čo potrebujete vedieť:
  1. Sociálna poisťovňa sa o úmrtí dozvedá automaticky z matriky – pozostalí to nemusia hlásiť.
  2. Peniaze môžu byť stiahnuté, ak boli poslané tesne pred smrťou na nasledujúce obdobie, alebo po smrti dôchodcu.

Existuje však aj systém, ako sa nevyplatený dôchodok môže dostať k oprávneným osobám.

Dôležité je vedieť, že tento dôchodok nie je súčasťou dedičského konania.

Nárok na nevyplatený dôchodok majú:
  1. Manžel/manželka.
  2. Deti.
  3. Rodičia.
  4. Až potom ostatní dediči.

Ako získať nevyplatený dôchodok?

Pre manželov je proces jednoduchý. Stačí požiadať o vdovský alebo vdovecký dôchodok.

Deti a rodičia musia podať neformálnu žiadosť s úradne overeným podpisom. Túto žiadosť môžu osobne odovzdať v pobočke Sociálnej poisťovne, alebo zaslať poštou.

Ak Sociálna poisťovňa eviduje nevyplatený dôchodok, pozostalým ho vyplatí v plnej mesačnej výške, neprepočítava sa na dni.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Spoločný bankový účet manželov môže spôsobiť problémy

Penzisti, ktorí nemajú vlastný bankový účet, ale využívajú na poberanie dôchodku účet svojho manžela či manželky, sa môžu po jeho/jej úmrtí dosať do ťažkostí.

Ak majiteľ účtu zomrie, banka ho automaticky zablokuje. Pozostalý si tak musí založiť vlastný bankový účet a požiadať Sociálnu poisťovňu, aby mu naň poukazovala dôchodok. Táto zmena však môže trvať až tri mesiace.

Okazio PCtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.