Sociálna poisťovňa bude pri pracovných úrazoch vyplácať viac

  • Sociálna poisťovňa chystá ďalšiu novinku.
  • Mala by navýšiť náhrady za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia.
  • Tie sa vypočítajú z priemernej hrubej mesačnej mzdy za rok 2023.
Ekonomika Sociálna poisťovňa pripravuje zmeny
Sociálna poisťovňa pripravuje zmeny. Zdroj: shutterstock.com/George Rudy/Maryna Pleshkun
BitmarketsBitmarkets

Sociálna poisťovňa opäť plánuje zmeny, ktoré ale mnohých potešia. Najmä tých, ktorí v práci utrpeli nejaký pracovný úraz. O téme informoval portál Interez.

Ide totiž o to, že Sociálna poisťovňa bude zamestnancom vyplácať vyššie náhrady za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia. Týka sa to tých s pracovným úrazom alebo v prípade postihu choroby z povolania.

O týchto zmenách už rokuje ministerstvo zdravotníctva na čele so Zuzanou Dolinkovou (Hlas-SD). Výpočet výšky tejto jednorazovej dávky z úrazového poistenia sa vypočítava z priemernej mesačnej mzdy za rok 2023.

Sociálna poisťovňa zvyšuje náhrady za bolesť

Sociálna poisťovňa zvyšuje náhrady za bolesť. Zdroj: shutterstock.com/ME Image

Konkrétne hovoríme o 2 % z priemernej hrubej mzdy za rok 2023. Aktuálne však túto hodnotu nepoznáme, pretože Štatistický úrad SR zverejní priemernú hrubú mzdu za rok 2023 až budúci mesiac.

Pri výpočte náhrady za bolesť a náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia sa vychádza z bodového ohodnotenia v lekárskom posudku, pričom sa k tomu pridáva aj vopred daná suma za každý jeden bod.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Zmenou prejde aj daňový bonus na dieťa

Daňový bonus na dieťa umožňuje rodičom znižovať si daň, tým pádom čistá mesačná mzda je o niečo vyššia. Jeho výška však priamo súvisí s vekom dieťaťa, pričom sa uplatňuje mesačne alebo ročne.

Posledné zmeny nastali od januára 2023, keď sa schválila kľúčová legislatíva. Od roku 2025 sa daňový bonus na dieťa zníži z pôvodných 140 eur na 100 eur, pričom ho dostanú len rodičia detí do 15 rokov, nad tento vek ostáva suma 50 eur.

Avšak tam to nekončí a o prípadných zmenách začala rokovať aj aktuálna vládna koalícia. Žiadne konkrétne zmeny však žiadny z rezortov nekomentoval, ale daňový bonus na dieťa sa spomína aj v Programovom vyhlásení vlády.

Ako však uvádza ministerstvo financií na čele s ministrom Ladislavom Kamenickým (Smer-SSD), je ešte predčasné hovoriť o podrobnostiach. Cieľom Ministerstva financií SR je zefektívniť systém daňového bonusu a nastaviť spravodlivejšie podmienky jeho vyplácania.

Prečítajte si aj: Daňový bonus na dieťa nebude po novom taký štedrý ako doteraz

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.