- Cena Bitcoinu vystúpala na takmer trojnásobok
- Napriek tomu záver roka nemusí byť pozitívny
Od začiatku roku 2023 sa trh postupne dostáva do správnej teploty a cena za Bitcoin vystúpala na takmer trojnásobok. Napriek tomu záver roka nemusí byť pozitívny. Hrozia totiž naozaj vážne problémy bitcoinovej siete. Finbold prináša správu, že sme len jeden krok od naozaj veľkých problémov.
Dôvody pesimizmu
Na úvod je potrebné situáciu vysvetliť vo všeobecnej rovine. Kto sa už venoval tomu, čo Bitcoin predstavuje a prečo je taký úspešný vo svete, nemohol sa vyhnúť termínu decentralizácia. Tá je dôvodom úspechu a zároveň aj bezpečnosti samotnej bitcoinovej siete. Bezpečnosť zabezpečujú ťažiari (mineri) na základe konsenzu Proof of work.
Hlavný dôvod problémov, ktoré sa spomínajú v súvislosti s bitcoinovou sieťou, ukazuje nasledujúci graf. Ten popisuje situáciu dostatočne presne na to, aby z neho bolo možné vydedukovať negatíva.
Graf jednoznačne ukazuje, že dve najväčšie skupiny ťažiarov dosahujú 55,2 % výkonu. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že jeden z možných útokov na bitcoinovú sieť uvažuje s prevahou v sieti, kde postačuje 51 %. Táto situácia teda znamená, že by stačila dohoda dvoch entít a bezpečnosť siete Bitcoinu by mohla byť ohrozená.
Neznamená to, že bezpečnosť ohrozená bezprostredne v súčasnosti je. Problémom je ale postupná centralizácia moci skupín ťažiarov, ktorá nie je v súlade s myšlienkami decentralizácie a sieť môže uvrhnúť do negatívnej situácie.
It's not just about a 51% attack on Bitcoin.
What do we do when 75%+ of hashrate starts blocking govt blacklisted UTXOs?
Or Coinjoins?
What if self-custody gets banned, pools switch to whitelists & only mine CEX txs?
Stop saying "miners will do the right thing". They won't.… pic.twitter.com/9jgLM3OAqx
— CS Bastiat ⚖️ (@CSBastiat) December 15, 2023
Podľa situácie, ktorú sme zaznamenali v minulosti, je stav podstatne odlišný. Vzhľadom na pomery jednotlivých spoločností nie je už dnes bezpečnosť siete neohrozená, ako sa to javilo v minulosti.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Bitcoin v ohrození
Dnes je situácia taká, že fondy na ťažbu Bitcoinov sa spájajú a centralizáciou sa dostávajú pod správu koordinátorovi fondu. Z funkcie koordinátora dokážu jednotlivé ťažiarske spolky (pooly) overovať, a teda pridávať transakcie. Koordinátor vysiela vyťažený blok do siete, zbiera odmenu za ťažbu a proporcionálne ju rozdeľuje medzi svojich spriaznených minerov – jednotlivcov.
Medzi dôležité funkcie takisto patrí filtrácia nechcených transakcií. Práve to sa aj stalo nedávno. V kryptomenovej obci to vyvolalo pomerne silnú kritiku, pretože ide o určitú formu cenzúry.
Ide o prípad, kedy sa kryptomenoví nadšenci stali svedkami situácie, ako sa ťažobné pooly svojvoľne rozhodli nevyplatiť svojich ťažiarov. Ide o vrátanie poplatku v dvoch konkrétnych príležitostiach, o ktorých sme na našich stránkach informovali. Konkrétne F2Pool a AntPool. Vyššie uvádzame, aké podiely na ťažbe a teda bezpečnosti siete majú tieto dva spolky ťažiarov v súčasnosti.
DEFINITION "51% ATTACK" #BLOCKCHAIN @Investopedia
➡️ OWNING 51% OF THE NODES ON THE NETWORK THEORETICALLY GIVES THE CONTROLLING PARTIES THE POWER TO ALTER THE BLOCKCHAIN https://t.co/5QaERjmoz8 pic.twitter.com/AlbBZrpYxd
— XRP DROPZ (@DROPZXRP) December 17, 2023
Tieto udalosti samostatne nepredstavujú nebezpečenstvo. Sú však súčasťou situácie, kedy budú pochybnosti o bezpečnosti siete namieste. Sme od toho presne jeden krok, ktorým by malo byť spojenie takýchto silných skupín zabezpečujúcich bezpečnosť siete Bitcoinu. Je nutné sa vždy vracať k odkazu Nakamota o decentralizácii, nie nebezpečnej centralizácii moci.
Táto situácia nie je v súlade s poslaním kryptomien súvisiacich so slobodou. Sloboda nemôže byť nikdy založená na centralizácii moci. Vždy musí ísť v súlade s tým, že výsledok musí byť kompromisom.
Mohlo by Vás zaujať: Čaká nás v roku 2024 ekonomická apokalypsa? Odborník predpovedá „bankovú krízu”