Služby, ktoré využíva takmer 200-tisíc Slovákov, budú drahšie

  • Ako budú vyzerať ceny, sa bude odvíjať od rokovaní so zdravotnými poisťovňami. 
  • V minulom roku ukončilo liečbu v slovenských kúpeľoch 167 187 pacientov.
Ekonomika Služby, ktoré využíva takmer 200-tisíc Slovákov, budú drahšie
Služby, ktoré využíva takmer 200-tisíc Slovákov, budú drahšie. Zdroj: Shutterstock.com/Marek M, Aleksei Isachenko
BITmarkets BITmarkets

Kúpeľná liečba na Slovensku je veľmi populárna, veď len v roku 2023 ju absolvovalo zhruba 167-tisíc ľudí. Ako uvádza portál Bystricoviny, deti do kúpeľov chodili liečiť svoje netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest a dospelí choroby pohybového ústrojenstva.

Hospodárske noviny však poukázali na to, že výšku poplatkov za kúpeľnú liečbu však čakajú zmeny. Ako budú vyzerať ceny sa bude odvíjať od rokovaní so zdravotnými poisťovňami. 

Rokovania

Už teraz je známe, že rokovania so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou skončili, no s Dôverou sa zatiaľ ani nezačali. Čo sa týka poisťovne Union, vzhľadom na jej veľkosť možno predpokladať, že sa prispôsobí výsledkom rokovaní.

 

Janka Zálešáková, predsedníčka Asociácie slovenských kúpeľov v Bratislave a viceprezidentka Európskeho zväzu kúpeľov v Bruseli pre HN uviedla, že poplatky so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou sú už prerokované, teraz je na rade Dôvera. Poisťovňa Union teda bude posledná.

Nové zmluvy s poisťovňami, zahŕňajúce poplatky za kúpeľnú liečbu, sú platné od 1. júla 2024, avšak konkrétne ceny ešte nie sú známe.

S rastúcimi prevádzkovými nákladmi kúpeľov je však zvýšenie poplatkov za kúpeľné pobyty nevyhnutné. Pacienti by mali počítať nielen s vyššími poplatkami za samotnú liečbu, ale aj za ubytovanie. Kúpeľné zariadenia musia totiž investovať do modernizácie a zlepšovania služieb, čo sa prejaví na zvýšení cien.

Pri kúpeľnej starostlivosti typu A by to malo fungovať tak, že ho bude hradiť verejná zdravotná poisťovňa. Tá zaplatí paientovi aj ubytovanie a stravu. Jediné, čo budú hradiť pacienti, je daň z ubytovania a poplatok za služby v sume 1,70 eura. Čo sa týka dane z ubytovania, tá je na každom mieste iná, väčšinou je však na úrovni od 80 centov do 3,50 eura.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Kúpeľná liečba na Slovensku

V minulom roku ukončilo liečbu v slovenských kúpeľoch 167 187 pacientov, čo predstavuje medziročný nárast o 3,1 percenta. Dospelí sa najčastejšie liečili na choroby pohybového aparátu, zatiaľ čo deti na netuberkulózne ochorenia dýchacích ciest. Tieto údaje zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) a informoval o nich portál Teraz.sk.

Počet liečených pacientov sa minulý rok takmer vyrovnal návštevnosti z obdobia pred pandémiou COVID-19, pričom väčšinu tvorili osoby s trvalým pobytom na Slovensku, celkovo 145 112 osôb.

„Zdravotné poisťovne hradili liečebný pobyt 41 percentám pacientov s trvalým pobytom v SR, zatiaľ čo 59 percent si pobyt hradilo samo,” uviedlo NCZI.

Minulý rok sa v slovenských kúpeľoch liečilo aj 22 075 osôb bez trvalého pobytu na Slovensku, pričom najviac ich bolo z Česka (11 919), Izraela (2 478) a Nemecka (2 118).

„Slovenské kúpele zaznamenali v roku 2023 nárast počtu zahraničných klientov oproti predchádzajúcemu roku o 22,2 percenta, avšak v porovnaní s päťročným priemerom rokov 2015 až 2019 pred pandémiou je to stále výrazný pokles o 35,8 percenta,” doplnilo štatistiky NCZI.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: Hospodárske novinyTAGY:
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.