Bratislavská fabrika na spracovanie ropy sa ocitla nečakane v problémoch. Došlo v nej totiž k výpadku prúdu, čo mohlo byť nebezpečné, informuje o tom denník Pravda.
Pre túto nepríjemnosť musela rafinéria Slovnaft odstaviť viacero výrobných jednotiek. Vedľajším účinkom tohto kroku bolo spaľovanie na všetkých poľných horákoch a zvýšená hladina hluku.
To sa odrazilo na tom, že z horákov stúpali väčšie plamene aj dym ako obvykle. Všimol si to aj starosta mestskej časti Podunajské Biskupice Roman Lamoš, ktorý okamžite kontaktoval vedenie rafinérie.
Slovnaft ho ubezpečil s tým, že ide o riadený a bezpečný proces, pričom je situácia pod kontrolou. Šľahajúce plamene sa stali predmetom rôznych príspevkov na sociálnych sieťach.
Na aktuálnu mimoriadnu situáciu upozornili obyvateľov aj iné bratislavské mestské časti ako Vrakuňa alebo obec Rovinka v okrese Senec. Dodávka elektriny do rafinérie Slovnaft je už obnovená, príčina výpadku zatiaľ nie je známa.
Za rok 2022 historicky najvyššia splatná daň
Rafinéria Slovnaft stojí od roku 1946 na pozostatkoch bývalej rafinérie Apollo, ktorá bola dva roky predtým zničená leteckými náletmi. V roku 2000 sa stala súčasťou MOL Group. Tá aktuálne vlastní 100 % jej akcií s odhadovanou hodnotou 608 miliónov eur. Ročne Slovnaft spracuje až 6 miliónov ton ropy.
Jeho vysoké zisky v hodnote 6 miliárd eur spôsobili aj to, že za rok 2022 platil najvyššiu splatnú daň z príjmu vo výške 628 miliónov eur. Je to zároveň aj jeho historicky najvyššia daň.
Druhú najvyššiu splatnú daň z príjmu uhradila firma Eustream a to 111 miliónov eur. Na treťom mieste skončila Slovenská sporiteľňa s výškou splatnej dane 71,6 milióna eur.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Niektoré fabriky na východe Slovenska čelili zemetraseniu
Pred dvomi týždňami východom Slovenska otriaslo zemetrasenie s magnitúdom 5,0, na čo doplatili niektoré miestne výroby v oblasti Zemplína.
Asi najväčšie ohrozenie panovalo vo fabrike Bukóza pri Vranove nad Topľou, kde sa vyrába celulóza a papier. Otrasy zeme tam spôsobili vážnu poruchu na regeneračnom kotle, na ktorom stojí celá výroba.
Ak by nedošlo včas k odhaleniu problému a okamžitému odstaveniu kotla, hrozila by jeho explózia, čo by odstavilo celú prevádzku. Cena kotla sa môže vyšplhať až na 80 miliónov eur.
Zemetrasenie postihlo aj humenský závod Nexis Fibers na výrobu syntetických vlákien. Otrasy spôsobili opadanie omietky zo stien a stropov na jednej z budov fabriky a aj krátkodobý výpadok zariadenia na úpravu polymérov.
Prečítajte si aj: Zemetrasenie má dôsledky aj na fabriky. V jednej hrozila katastrofa