- Počas veľkých horúčav môže zvýšenie teploty chladiacej vody o 1 °C znížiť výkon elektrárne až o 3 megawatty.
- Na Slovensku je v súčasnosti v prevádzke päť jadrových blokov.
V niektorých krajinách Európskej únie majú počas horúcich letných dní problémy s chladením svojich jadrových reaktorov. Vodný zdroj, ktorý na chladenie používajú, má totiž pre teplé počasie vysokú teplotu.
Slovenské jadrové elektrárne však fungujú spoľahlivo aj v rekordných letných horúčavách. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková, naše reaktory majú totiž veľké, viac než 120 metrov vysoké chladiace veže.
Z veže sa odparí asi tristo litrov vody za sekundu a zvyšná, ochladená voda slúži na prevádzku elektrárne. Takzvaný odpar potom elektráreň dočerpáva z neďalekej vodnej nádrže. Zo Sĺňavy pri Jaslovských Bohuniciach a z Veľkých Kozmáloviec pri Mochovciach.
Ak by sme chladiace veže nemali, ako niektoré jadrové elektrárne vo Francúzsku alebo v maďarskej elektrárni Paks, museli by sme chladnejšiu vodu čerpať na hornom toku a teplú vodu vypúšťať na dolnom toku naspäť do rieky.
„To by však v prípade zvýšených teplôt mohlo ohroziť rastliny a živočíchy vo vodných tokoch, a teda v letných horúčavách by sme museli výrobu elektriny z jadra podstatne znížiť. Vďaka ekologickým chladiacim vežiam sa s takýmito problémami nemusíme pasovať,” vysvetlila Baková.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Neznamená to však, že vonkajšia teplota nemá vplyv na prevádzku aj slovenských jadrových elektrární. Počas veľkých horúčav môže zvýšenie teploty chladiacej vody o 1 °C znížiť výkon elektrárne až o 3 megawatty.
„Preto môže byť rozdiel medzi maximálnym výkonom v zime a v lete až 7 % (35 megawattov na jednom jadrovom bloku s výkonom 500 megawattov),” konštatovala Baková.
Na Slovensku je v súčasnosti v prevádzke päť jadrových blokov. V Jaslovských Bohuniciach dva a v Mochovciach tri. Všetky prevádzkujú Slovenské elektrárne.