Slovenský realitný trh zažil stabilizačný rok. Čo prinesie rok 2025?

  • Vyhliadky do nového roka 2025 sú podľa analytičky jasné.
  • Zdôraznila, že ceny nehnuteľností rastú nielen vďaka odkladanej spotrebe od roku 2022.
  • Aké témy týkajúce sa nehnuteľností zaujímali Slovákov v tomto roku?
Novinky Slovenský realitný trh zažil stabilizačný rok
Slovenský realitný trh zažil stabilizačný rok. Zdroj: Shutterstock.com/Maksim Safaniuk, Lee Charlie
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Slovenský realitný trh zažil stabilizačný rok. Apetít po bývaní stúpol, s ním aj ceny nehnuteľností a dopyt po nájmoch. Uviedla to Róberta Mecková, riaditeľka FinGO reCloud. Horúcou témou je podľa nej aj štátne nájomné bývanie.

„Ak by som mala rok 2024 na realitnom trhu opísať jedným slovom, bolo by to ‘stabilizačný’ rok. Bol relatívne pokojný, presne taký, aký sme koncom roka 2023 očakávali. Napriek tomu sa na realitnom trhu toho udialo pomerne veľa,” priblížila.

Kupujúcim sa vrátil apetít

Spresnila, že ľudia si počas roku 2024 zvykli na vyššie úrokové sadzby ako 1 %. „Pochopili, že k takým nízkym sadzbám sa naozaj veľmi skoro nevrátime. Preto v roku 2024 stúpol apetít kupujúcich a s ním postupne začali stúpať aj ceny nehnuteľností,” vysvetlila.

 

Zdôraznila, že ceny nehnuteľností rastú nielen vďaka odkladanej spotrebe od roku 2022. „Klienti zároveň vidia, že už nie je dôvod na ich pokles a prispôsobujú tomu svoje správanie. Kto potrebuje kúpiť, ten kupuje a kto nemusí predať, ten nepredáva,” podčiarkla.

Informovala, že najmä koncom leta na Slovensku začali výraznejšie stúpať ceny bytov. Vypredávajú sa predovšetkým novostavby, ale vyšší záujem je podľa jej slov aj o pekne zrekonštruované staršie byty v dobrých lokalitách.

„Mierny pokles cien nehnuteľností z roku 2023 je definitívne za nami a dôvod na ďalšie zlacňovanie v súčasnosti neexistuje. Stavebné materiály sú drahé, cena práce tiež, preto novostavby lacnejšie nebudú. Teda ani staršie byty cenovo neklesnú a vlastné bývanie bude stále drahšie,” poznamenala.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Medzi Slovákmi rezonuje aj nájomné bývanie

Spresnila, že sadzby hypoték naďalej výrazne obmedzujú možnosti nových kupujúcich, preto veľa klientov stále býva v nájme. To tlačí na ponuku a prenajímatelia ceny dvíhajú. Po bytoch na prenájom sa preto v súčasnosti podľa nej len tak “zapráši”. Ceny nájmov sú podľa nej na historických maximách, a to naprieč celým Slovenskom.

„Horúcou témou je aj štátne nájomné bývanie. Koncom roka mesto Košice ako prvé ohlásilo začiatok prác na výstavbe 5400 štátnych nájomných bytov v najbližších desiatich rokoch. To môže zmeniť pravidlá hry na trhu nájomného bývania, ale reálne to budeme môcť hodnotiť, až keď sa tieto byty skutočne postavia a teoreticky ovplyvnia aj ceny nájmov,” doplnila.

Vyhliadky do nového roka 2025 sú podľa Meckovej jasné. „Ceny určite klesať nebudú a prispeje k tomu aj plánované zvýšenie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) o 3 %. Ako prvé v tejto súvislosti, prirodzene, stúpnu ceny novostavieb a hneď po nich bude reagovať aj trh so secondhandovými nehnuteľnosťami,” myslí si Mecková.

„Nemusí to byť hneď, ale časom sa ceny novostavieb a starších nehnuteľností dorovnajú. Nezabúdajme na infláciu a vyššie poplatky, ktoré takisto budú tlačiť ceny nahor. Otázka je, či to kupujúci akceptujú a transakcie budú pokračovať alebo či sa trh pribrzdí a nehnuteľnosti sa budú predávať horšie a dlhšie,” dodala Mecková.

txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.