Slovenský realitný trh je v šoku. Ceny nehnuteľností v tomto kraji porástli až o 21 %

  • Slovenský realitný trh opäť šokuje.
  • Ceny nehnuteľností v treťom štvrťroku 2024 medziročne vzrástli o 6,2 percenta.
  • Žilinský kraj prekvapil nárastom o rekordných 21 percent.
Off topic Ceny slovenských realít rastú
Ceny slovenských realít rastú. Zdroj: shutterstock.com/lunopark
BitmarketsBitmarkets

Realitný trh na Slovensku zaznamenal v treťom štvrťroku 2024 ďalšie významné zmeny, ktoré potvrdzujú pretrvávajúci trend zdražovania nehnuteľností. Podľa najnovších údajov Štatistického úradu SR sa realizačné ceny nehnuteľností medzikvartálne zvýšili v priemere o 2,9 %, čo zodpovedá tempu z predchádzajúceho štvrťroka.

Šokujúci nárast v Žilinskom kraji

Najväčším prekvapením je vývoj v Žilinskom kraji, kde medziročný nárast dosiahol až neuveriteľných 21 %. Tento dramatický skok bol spôsobený najmä výrazným zdražením starších nehnuteľností, ktorých ceny stúpli takmer o štvrtinu oproti minulému roku. Ani nové nehnuteľnosti v tomto regióne nezaostávali a zaznamenali nárast o 9 %.

 

Bratislavský kraj si udržuje pozíciu najdrahšieho regiónu s medzikvartálnym nárastom 7 %. Existujúce nehnuteľnosti v hlavnom meste a okolí zdraželi dokonca o 7,7 %, čo ešte viac prehlbuje už existujúcu priepasť medzi hlavným mestom a zvyškom Slovenska.

Nerovnomerný vývoj v regiónoch

Zaujímavý je aj vývoj v ostatných regiónoch. Kým Košický kraj hlási medziročný rast o 8,6 %, niektoré regióny zaznamenali aj pokles cien. V Nitrianskom, Banskobystrickom a Trenčianskom kraji došlo k zlacneniu existujúcich nehnuteľností, čo naznačuje nerovnomerný vývoj na slovenskom realitnom trhu.

Celkový medziročný nárast cien na úrovni 6,2 % predstavuje výrazné zrýchlenie oproti predchádzajúcemu obdobiu, keď bol nárast na úrovni 4 %. Tento trend potvrdzuje, že po období zlacňovania sa realitný trh opäť dostal do fázy rastu, ktorý pokračuje už druhý štvrťrok po sebe.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Odborníci upozorňujú, že súčasný vývoj môže mať významný dopad na dostupnosť bývania pre bežných občanov. Najmä v Bratislave a Žiline sa situácia stáva kritickou, keďže rast cien výrazne prevyšuje rast príjmov obyvateľstva. Ak bude tento trend pokračovať, môže to viesť k ďalšiemu prehĺbeniu rozdielov medzi regiónmi a k zhoršeniu dostupnosti bývania pre mladé rodiny a stredné vrstvy obyvateľstva.

Analytici predpokladajú, že v nasledujúcom období môžeme očakávať pokračovanie tohto trendu, aj keď možno s menšou dynamikou. Kľúčovú úlohu budú zohrávať faktory ako vývoj úrokových sadzieb, celková ekonomická situácia a prípadné štátne intervencie na realitnom trhu.

txbtxb