- Sporenie v druhom pilieri znižuje štátny dôchodok.
- Upozornil na to expert na dane a odvody Jozef Mihál.
- Sociálna poisťovňa sporiteľom vyplatí podstatne nižšie sumy ako tým, ktorí sa spoliehajú len na štátny dôchodok.
Zaujímavé je, že výška tejto „presmerovanej” čiastky sa počas rokov viackrát menila. Kým do septembra 2012 to bolo až 9 % z vašej mzdy, v rokoch 2022-2023 to bolo 5,50 % a od tohto roku je to 4 %.
Práve preto, že do Sociálnej poisťovni odvádzate menej peňazí, bude vám vyplácať aj nižší dôchodok.
Pozrite sa na konkrétny príklad
Najlepšie to pochopíme na skutočnom prípade. Predstavme si pána, ktorý vstúpil do druhého piliera v roku 2006 a práve teraz odchádza do dôchodku. Keby zostal len v prvom pilieri, jeho štátny dôchodok by bol vo výške 939,80 eur.
Keďže si však časť peňazí posielal do druhého piliera, jeho štátny dôchodok bude 824,10 eur. Rozdiel predstavuje 115,70 eur mesačne, čo je krátenie o 12,31 %.
Čo by ste mali vedieť, ak si sporíte v druhom pilieri?
Najdôležitejšie je uvedomiť si, že nižší štátny dôchodok by mali vyvážiť úspory, ktoré ste si vytvorili v druhom pilieri. Či sa vám to v konečnom dôsledku oplatí, závisí od viacerých okolností.
Významnú rolu hrá najmä to, ako dlho si sporíte, aký vysoký máte príjem a ako sa darí vašim investíciám v druhom pilieri.
Je dôležité vedieť aj to, že ak ste v minulosti z druhého piliera vystúpili počas niektorého obdobia, keď bol otvorený, krátenie sa vás netýka. V takom prípade bol váš osobný dôchodkový účet zrušený, doba sporenia anulovaná a peniaze prevedené späť do Sociálnej poisťovne.