Slovensku hrozí bankrot. Z tigra Európy sa stala myš v pasci

  • Slovensko dnes stojí len krôčik od krachu.
  • Ešte pred pár rokmi mala krajina verejné financie v dobrom stave.
  • Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vysvetlila, v čom štát zlyhal.
Ekonomika Slovensko sa zmenilo z ekonomického tigra na krajinu pred krachom
Slovensko sa zmenilo z ekonomického tigra na krajinu pred krachom. Zdroj: shutterstock.com/Sasirin pamai
BitmarketsBitmarkets

Slovensko, krajina, ktorá bola kedysi hrdým ekonomickým tigrom strednej Európy a ktorá lákala zahraničné investície a snívala o úspechu, sa dnes nachádza v smrteľnej pasci finančnej nestability. Príbeh našich verejných financií nie je len suchou štatistikou, ale dramatickým románom o tom, ako sa môže štát dostať z výšin do hlbokej finančnej diery.

Ako sme sa dostali do dnešného zlého stavu verejných financií, vysvetľuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

Slovensko bolo namierené správnym smerom

V roku 2015 boli naše verejné financie na tom ešte relatívne dobre. Deficit síce predstavoval 2,7 % HDP, ale verejné financie boli nastavené tak, že bez akýchkoľvek zásahov vlády sa mal do roku 2020 znížiť až na neuveriteľných 0,4 % HDP. Bola to doba, keď sa zdalo, že Slovensko kráča správnym smerom.

Prvé vážne trhliny sa začali objavovať v rokoch 2018 a 2019. Vláda začala masívne zvyšovať výdavky. Platy vo verejnej správe rástli, zdravotníctvo dostávalo čoraz viac peňazí. Politici si začali budovať svoju popularitu cez sociálne opatrenia bez toho, aby mysleli na budúcnosť.

Čo najviac zaťažilo verejné financie

Kľúčovým momentom bolo zavedenie 13. dôchodku a odstránenie automatického mechanizmu odchodu do dôchodku. Tieto kroky mali okamžitý populistický efekt, ale dlhodobo ohrozovali stabilitu dôchodkového systému. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa začal dramaticky zhoršovať.

Kruté roky kríz

Roky 2020 až 2023 priniesli ďalšiu tvrdú skúšku. Pandémia COVID-19, ruská agresia na Ukrajine a energetická kríza zasiahli ekonomiku ako tvrdý úder kladivom. Slovensko síce obstálo v medzinárodnom porovnaní relatívne dobre – náš deficit narástol o 12,5 percentuálneho bodu, čo je menej než priemer EÚ (16 %), no škody boli obrovské.

Vláda prijímala jedno opatrenie za druhým – rodinný balíček, rodičovské dôchodky, navýšenie výdavkov v zdravotníctve. Každé z týchto opatrení pridávalo ďalšie bremeno do už tak napätého rozpočtu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.