- Po celej Európe kolujú falošné bankovky a mince.
- Podvodníci ich posielajú poštou.
- Polícia už zadržala falzifikáty za milióny eur.
Na pravých bankovkách by ste mali vidieť jasný vodoznak s portrétom Európy, keď bankovku nastavíte proti svetlu. Pozornosť venujte aj striebornému hologramu na pravej strane, ten musí obsahovať symbol eura a hodnotu bankovky.
Veľmi dôležitým znakom je aj povrch bankovky. Reliéfna tlač vytvára na okrajoch hmatateľné vystúpené linky, ktoré by ste mali cítiť pod prstami. Zaujímavým prvkom je takzvané smaragdové číslo. Pri naklonení bankovky mení farbu z trblietavej zelenej na tmavomodrú.
Čo robiť, ak objavíte v peňaženke falošné peniaze
Predstavte si situáciu, že práve ste pri pokladni v obchode dostali podozrivú bankovku. Čo teraz? V prvom rade zachovajte pokoj. Mali by ste čo najskôr kontaktovať políciu a detailne si zapamätať, kde a za akých okolností ste bankovku dostali.
Aby ste overili pravosť bankovky, môžete navštíviť ktorúkoľvek pobočku banky. Všetky banky majú špeciálne technologické zariadenia na spracovanie hotovosti, ktoré dokážu falošné peniaze spoľahlivo odhaliť.
S podozrivou bankovkou zbytočne nemanipulujte, aby sa zachovali prípadné stopy. A hlavne, v žiadnom prípade sa ju nesnažte použiť na ďalšiu platbu. Vedomé šírenie falzifikátov je totiž trestným činom, za ktorý môžete skončiť vo väzení.
Európska centrálna banka radí:
Ak sa vám do rúk dostala podozrivá bankovka, o ktorej si aj po kontrole hmatom, pohľadom a naklonením myslíte, že je falošná, pravdepodobne ide o falzifikát a takúto bankovku by ste nemali prijať. Ak máte podozrenie, že už ste falošnú bankovku prijali, mali by ste bezodkladne informovať políciu alebo príslušné vnútroštátne orgány.