Slovensko zaplavujú falošné bankovky. Určite si skontrolujte peňaženku

  • Po celej Európe kolujú falošné bankovky a mince.
  • Podvodníci ich posielajú poštou.
  • Polícia už zadržala falzifikáty za milióny eur.
Novinky Slováci, pozor na falošné bankovky
Slováci, pozor na falošné bankovky. Zdroj: shutterstock.com/LarysaPol
Freedum fighters PCBitmarkets

Európska polícia bije na poplach. Jej nedávna rozsiahla operácia odhalila falošné bankovky, ktoré kolujú vo viacerých európskych krajinách.

Europol v spolupráci s policajnými zložkami z dvanástich krajín Európskej únie zaistil falzifikáty v ohromujúcej hodnote – viac ako 14 miliónov eur. Podvodníci najčastejšie falšujú dvadsať a päťdesiateurové bankovky, ktoré sa môžu objaviť aj na Slovensku.

Falošné bankovky podvodníci distribuovali poštou

Europol informoval o výsledkoch medzinárodnej policajnej akcie, pri ktorej boli zadržané falzifikáty eurových bankoviek, mincí, britských libier aj amerických dolárov. Falošné peniaze podvodníci distribuovali po celej Európe prostredníctvom poštových zásielok.

Europol vo svojej správe uvádza:

Prevažnú väčšinu zadržaných predmetov tvorili bankovky so zmeneným dizajnom, ktoré sa často označujú ako „filmové peniaze”. Tieto reprodukcie majú podobný tvar a farbu ako skutočné bankovky, ale obsahujú malé vyhlásenie, že ide o falošné bankovky. Tieto vyhlásenia sú však často prehliadané, čo umožňuje zločincom vydávať ich za pravú menu.

Kontaktujte políciu

V prípade, že narazíte na podozrivú bankovku, mali by ste čo najskôr kontaktovať políciu, pretože falšovanie peňazí, distribúcia a vedomá platba s falošnými peniazmi je závažným trestným činom.

Ako odhaliť falzifikát?

Národná banka Slovenska uvádza, že kvalita falzifikátov býva zvyčajne veľmi dobrá. Napriek tomu falošné bankovky môžete jednoducho odhaliť aj bez použitia špeciálnych technických pomôcok. Musíte tomu však venovať dostatočnú pozornosť.

Podozrivé bankovky by ste mali dôkladne preskúmať pohľadom, hmatom a naklonením.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.