Slovensko zaplavuje nový druh podvodu. Môže vás pripraviť o všetky peniaze

  • V súčasnosti čelia Slováci novej vlne digitálnych podvodov.
  • Útočníci využívajú deepfake videá známych osobností a vyspelé technológie na manipuláciu svojich obetí.
  • Zatiaľ čo tradičné podvody s platobnými kartami sú menej úspešné, online podvody a investičné schémy predstavujú rastúcu hrozbu.
Off topic Slovensko zaplavuje nový typ podvodu
Slovensko zaplavuje nový typ podvodu. Zdroj: shutterstock.com/Tero Vesalainen
BitmarketsBitmarkets

Na Slovensku sa v poslednom období stretávame s mimoriadne nebezpečným fenoménom – šírením podvodov prostredníctvom deepfake videí. Tieto sofistikované podvody sa zameriavajú na napodobňovanie známych osobností a riaditeľov firiem, čím vytvárajú presvedčivú ilúziu dôveryhodnosti.

Nové technológie v rukách podvodníkov

Bezpečnostná spoločnosť Eset v spolupráci s VÚB bankou upozorňuje na alarmujúci trend, kde podvodníci využívajú pokročilé psychologické manipulácie. „Používajú sa pri tom veľmi účinné psychologické triky, ktoré na ľudí vždy zaberajú. Sú vytvorené v miestnom jazyku a cielia na publikum s vidinou rýchleho zárobku,” vysvetľuje špecialista z Esetu Ondrej Kubovič.

Pozor

Situácia je o to závažnejšia, že podľa Radomíra Adamkoviča z VÚB banky väčšinu finančných strát v súčasnosti tvoria práve podvody spojené s investovaním do kryptomien a akcií. Podvodníci svoje schémy zdokonaľujú natoľko, že svoje obete dopredu pripravujú aj na prípadnú komunikáciu s bankou.

 

Štatistiky ukazujú zaujímavý trend – zatiaľ čo pri podvodoch s platobnými kartami je neúspešných až 83 % pokusov, pri online transakciách je táto miera nižšia, konkrétne 66 %.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Osobitnou kapitolou sú BEC podvody a CEO podvody, ktoré sa zameriavajú na firemnú sféru. Tieto typy podvodov využívajú phishing na získanie prístupu k firemnej komunikácii, pričom následne manipulujú s platobnými údajmi.

Ako upozorňuje predseda Združenia pre bankové karty Peter Géc, „pokrok útočníkov zahŕňa najmä lepšiu jazykovú kvalitu vyhotovenia komunikácie, lepšie grafické spracovanie a zvýšila sa uveriteľnosť útokov, k čomu, samozrejme, prispela aj umelá inteligencia.”

txbtxb