Slovensko zaplavila vlna investičných podvodov

  • Nárast digitálnych hrozieb o 9 % za polovicu 2024.
  • Deepfake videá zneužívajú identitu slovenských osobností.
  • Podvodníci lákajú investície cez falošné spravodajské portály.
Ekonomika Pozor na online podvody
Pozor na online podvody. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Happy Job
BitmarketsBitmarkets

Počet zachytených digitálnych hrozieb na Slovensku vzrástol v druhej polovici roka 2024 o deväť percent v porovnaní s prvým polrokom. Tento rozdiel je do značnej miery zapríčinený novým druhom investičného podvodu, ktorý zaplavil slovenský online priestor. Vyplýva to zo správy bezpečnostnej spoločnosti Eset Threat Report H2 2024.

Podvodné reklamy zneužívajú známe osobnosti

„Investičný podvod, ktorý Eset označuje detekciou HTML/Nomani, sa šíri prostredníctvom falošných reklám na sociálnych sieťach, najmä na Meta platforme. Reklamy zneužívajú známe osobnosti či firmy, ktoré lákajú používateľov na rozprávkovo výhodné investovanie,” uviedla spoločnosť.

Deepfake videá ako nástroj podvodu

Častou taktikou pri týchto podvodných reklamách sú videá upravené pomocou umelej inteligencie (AI), teda deepfake videá. Vystupujú v nich známi politici, moderátori či úspešní podnikatelia a hovoria niečo, čo v skutočnosti nepovedali. „Útočníci pomocou AI napodobnili napríklad prezidenta Petra Pellegriniho, ministra financií Ladislava Kamenického či generálneho riaditeľa spoločnosti Eset Richarda Marka,” dodala spoločnosť.

Vysvetlila, že reklamy často odkazujú na dôveryhodne pôsobiace, no falošné spravodajské portály alebo podvodné stránky, ktoré imitujú legitímne firmy. Falošné weby vyzývajú na vyplnenie kontaktných údajov používateľmi, ktorí majú záujem investovať. Po vyplnení formulára záujemcu kontaktuje agent telemarketingu, ktorý má za úlohu nasmerovať obeť k prevodu peňazí s počiatočnou investíciou 250 eur.

Nárast podvodov rastie

Kým v prvej polovici roka tento druh detekcie výskumníci spoločnosti prakticky nezaznamenávali, v druhej polovici predstavovala až takmer tri percentá zo všetkých zachytených hrozieb na Slovensku a skončila na deviatom mieste.

Varovanie pred sofistikovanosťou podvodu

„Ide o pomerne prepracovanú podvodnú schému, ktorú útočníci realizujú na viacerých úrovniach. Aj keď pre skúsenejších používateľov ide o očividný podvod, spoliehajú sa na to, že naletí aspoň malá časť zraniteľnej populácie. Osoby rozprávajúce na deepfake videách majú neprirodzené pohyby pier, čo však obete môžu prehliadnuť na menších obrazovkách. Navyše predpokladáme, že tento podvod bude vďaka zlepšujúcej sa umelej inteligencii čoraz dôveryhodnejší,” uzavrel odborník zo spoločnosti Eset Ondrej Kubovič.

Narazili ste už niekedy na podobný typ podvodu?

Pozrite si aj naše video:

txbKvakomat mobil