- Na Slovensku je 21 platobných terminálov na tisíc obyvateľov, zaostávame za európskym priemerom.
- Bezhotovostné platby tvoria 55 % transakcií na Slovensku, ale stále nie všade dostupné.
- Zavedenie bezhotovostných platieb zvyšuje tržby obchodníkom až o 18 %.
Počet platobných terminálov na Slovensku stúpol za posledné tri roky o 75 % na súčasných 21 terminálov na tisíc obyvateľov. Napriek tomu Slovensko zaostáva za európskym priemerom, ktorý je 32 terminálov. Predbehli nás krajiny ako Poľsko, Maďarsko, Rumunsko aj Bulharsko.
Vyplýva to z najnovšej analýzy Global Payments a Mastercard.
„Dostatočné pokrytie terminálmi pre prijímanie elektronických platieb je pre modernú ekonomiku zásadné. Umožňuje zákazníkom ľahko a pohodlne zaplatiť za tovar a obchodníkom prináša jednoduché vyúčtovanie a zníženie nákladov na správu hotovosti,” uviedol Country Manager Global Payments Michal Kitko. Podľa Mastercard tvoria bezhotovostné platby na Slovensku už 55 % všetkých transakcií, no stále sa stretávame so situáciami, keď obchodník platbu kartou neumožňuje.
„Zákazníci dnes očakávajú, že zaplatia kartou alebo mobilom kedykoľvek a kdekoľvek. A obchodníci, ktorí im to umožnia, na tom len zarobia. Naše dáta dlhodobo ukazujú, že zavedenie bezhotovostných platieb zvyšuje tržby až o 18 % a zároveň znižuje náklady aj riziká spojené s manipuláciou s hotovosťou,” doplnila generálna riaditeľka Mastercard pre Slovensko a Česko Jana Lvová.
Najvyššiu hustotu platobných terminálov majú krajiny južnej Európy, najmä vďaka orientácii na turizmus, kde je 40 až 50 terminálov na tisíc obyvateľov. Prvé miesta v rebríčku obsadili Holandsko so 122 a Litva so 106 terminálmi, tieto krajiny však nie sú započítané do európskeho priemeru kvôli štatistickým odchýlkam.

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Slovensko sa zlepšuje
Rumunsko zažilo boom po legislatívnych zmenách, ktoré stanovili povinnosť ponúkať bezhotovostné platby, a počet terminálov tu stúpol z 15 na 26 na tisíc obyvateľov. V Rakúsku sa počet terminálov zvýšil z 15 na 30, najmä kvôli potrebám turistov. V Nemecku je situácia iná, keďže obchodníci nie sú povinní akceptovať medzinárodné karty, a počet terminálov je len 15 na tisíc obyvateľov.
Na Slovensku sa počet terminálov za tri roky takmer zdvojnásobil, no stále zaostávame za západnými susedmi. „Je veľká škoda, že štát a niektorí podnikatelia nedoceňujú možnosti, ktoré jednoduché bezhotovostné platenie ponúka. Ľudia na Slovensku chcú platiť elektronicky, pretože je to pre nich najpohodlnejšie,” dodal Kitko.